Bildiğiniz üzere Toyota, geçtiğimiz ay ABD'de yapacağı yatırımları açıklamıştı. Bu yatırımlar Eylül ayında açıklanan 13.5 Milyar Dolarlık yatırımın bir parçası olacak. ABD için açıklanan 3.4 milyar Dolarlık batarya yatırımın 1.3 milyar Dolarlık kısmının Toyota Tsusho ile kurulacak batarya paketleme tesisine harcanacağı belirtilmişti.

Geriye kalan 2.1 milyar Dolar'ın amacı henüz açıklanmadı, ancak yeni bir batarya üretim tesisi kurulması bekleniyor. Bloomberg'in son haberine göre bu tesis Kuzey Carolina'nın Greensboro şehrinde yer alacak. 

"Toyota Motors ABD'deki elektrikli araç üretimini artırmaya çalışıyor. Bu bağlamda Kuzey Karolina'nın Greensboro şehrinde inşa edilecek batarya fabrikasına milyarlarca Dolar yatırım yapmayı planlıyor."

Ayrıca Japon üreticinin bu tesisi tek başına değil, Panasonic ortaklığında inşa edeceği belirtildi. Eğer Panasonic işbirliği ile inşa edilirse tesisin %51'i Toyota'nın %49'u Panasonic'in olacak. 

Galeri: 2023 Toyota bZ4x

Japon üretici, paylaştığı raporlarında 4.5 milyonu ABD'de toplamda da 18.7 milyon adet şarj edilebilir otomobil sattığını belirtmişti. Şu anda, hibrit otomobiller Toyota'nın ABD satış hacminin yaklaşık %25'ini oluşturuyor ve bunun 2030 yılına kadar yaklaşık %70'e çıkması bekleniyor. Bu doğrultuda Toyota batarya yatırımlarını artırmak istiyor.

Ayrıca Toyota geçtiğimiz haftalarda ilk tam elektrikli modeli olan Toyota bZ4X'in üretim versiyonunu tanıttı. Bu model bZ serisinin 7 otomobilinden ilki olacak. Ayrıca 2025 yılına kadar çıkacak olan 15 tam elektrikli otomobilin ilki konumunda.