Alman üretici Volkswagen, Tesla ve Toyota'dan sonra dünyanın en değerli üçüncü otomobil üreticisiydi. Ancak geçtiğimiz günlerde Rivian'ın hisse değeri %15.6 artınca 4.sıraya geriledi. Merkezi Irvine, California'da bulunan şirket şu anda 151.95 milyar Dolar değere sahip. İkinci sıradaki Toyota 262.02 milyar Dolar ve dördüncü sıradaki Volkswagen 139.52 milyar Dolarlık değeri ile dördüncü sırada yer alıyor.

BYD, 133 milyar Dolarlık piyasa değeriyle beşinci sırada yer alıyor, onu 108 milyar Dolarlık Daimler Grubu takip ediyor. 

Elektrikli araç ​​​​piyasasının inanılmaz seviyelere yükselmesi, Tesla'nın dünyanın en değerli otomobil üreticisi haline gelmesini sağladı. Satış hacmi açısından Volkswagen, Toyota, Daimler veya Stellantis gibi dev şirketlerin çok gerisinde olmasına rağmen bunu başardı.

Ancak satış hacmi, bir otomobil üreticisinin değerlemesinde çok düşük bir etkiye sahip. Daha da önemlisi, bir üreticinin sahip olduğu sürekli büyüme araç başına ne kadar para kazandığı ile ilgilidir. Bu yüzden benzer otomobil üreticilerinin basamaklarını daha hızlı tırmandığını göreceğiz. Rivian ve Lucid markaları bu duruma örnek gösterilebilir.

Yukarıda bulunan görselde görünmeyen markalar da örnek gösterilebilir. BMW'nin hemen altında 66 milyar Dolarlık piyasa değeri bulunan Nio, 44 ​​milyar Dolar değerinde on altıncı sırada XPeng, on dokuzuncu sırada 34.6 dolar değerinde Li Auto yer alıyor.