Geçtiğimiz ay Kia, keskin yeni dış tasarımı, şık kabini ve yepyeni 2.5 litrelik motor seçeneği ile birlikte yeni Sportage modelini piyasaya sürmüştü. Bugün aynı Sportage'ın hibrit versiyonu karşımızda bulunuyor. Hibrit versiyonda tek bir dolum ile 805 kilometre yol kat edebiliyorsunuz. 

2022 model Kia Sportage Hybrid, 1.5 kilowatt-saat lityum-iyon batarya takımıyla birlikte çalışan turboşarjlı 1.6 litrelik bir motora ve 44 kilowatt'lık bir elektrik motoruna sahip. Bu güç ünitesi toplamda 226 bg güç üretebiliyor. Normal benzinli modelinin 187 bg gücünde olduğunu belirtmek gerek. Otomobilin yakıt tüketimine baktığımızda 100 km'de 6.03 litrelik benzin kullanımı olduğunu görüyoruz. 

2023 Kia Sportage Hybrid
2023 Kia Sportage Hybrid

Aynı zamanda araç önden çekişli(FWD) veya dört tekerlekten çekişli(AWD) iki farklı versiyona sahip. Ayrıca altı vitesli otomatik şanzıman bulunuyor. LX modeli, önden çekişli olarak piyasaya sunulacak, ancak gücü eşit şekilde dağıtmak için merkez kilitleme diferansiyelini kullanan Kia'nın Aktif Dört Tekerlekten Çekiş sistemini de barındıracak. Bu arada EX ve SX modelleri dört tekerleğin hepsinde eşit güce sahip olacak.

İç kısmı incelediğimizde, standart benzinli versiyon ile aralarında bir farklılığın olmadığını görüyoruz. Orta konsolda 12.3 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor. Ayrıca, Apple CarPlay ve Android Auto hiçbir ekstra ücret ödemeden müşterilere sunuluyor. Dokunmatik ekrana karşılık gelen 12.3 inçlik bir dijital gösterge paneli yer alıyor. Sportage Hybrid ayrıca kablosuz telefon şarjı ve Harman-Kardon premium ses sistemine sahip.

Galeri: 2023 Kia Sportage Hybrid

Standart güvenlik özellikleri arasında otomatik acil frenleme, şeritte kalma yardımı, uzun far desteği ve daha fazlası bulunuyor. Sportage Hybrid toplamda sekiz standart aktif güvenlik özelliğine sahip. Mevcut güvenlik seçenekleri arasında kör nokta izleme, navigasyon tabanlı akıllı hız sabitleyici ve markanın Otoyol Sürüş Asistanı gibi özellikleri yer alırken, Kia ayrıca Sportage için bir ilk olan 3D görüşlü 360 derecelik bir kamera sunuyor.

2022 Kia Sportage Hybrid, gelecek yılın başlarında piyasada olacak. Güney Koreli üretici, henüz benzinli veya hibrit modeller için fiyat açıklamadı ancak yıl sonundan önce paylaşılmasını bekliyoruz.