Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Toyota tam elektrikli modeli olan bZ4x'i tanıtmıştı. Japon üretici bugün yaptığı tanıtım ile aracın tüm özelliklerini açıkladı. 

bZ4X, Toyota'nın özellikle elektrikli araçları için ürettiği e-TNGA platformunu kullanacak. Lityum iyon batarya paketi aracın altında yer alacak. Toyota, bataryaların aracın sertliğini artıran ve paketi koruyan çapraz şekilde konumlandırıldığını belirtti. Ayrıca gövde yapısının bölümleri, arka süspansiyon ve bataryaların etrafındaki çerçeve bileşenleri yüksek gerilimli çelikten imal edildi.

Japon üretici aracın güç değerlerini paylaştı:

  FWD (Önden çekiş sistemi) AWD (Dört tekerden çekiş sistemi)
Öndeki motorun gücü 201 bg 107 bg
Arkadaki motorun gücü Yok 107 bg
Toplam güç 201 bg 214 bg
Batarya kapasitesi 71.4 kWh 72.8 kWh
Menzil 400 km Belirtilmedi

 

bZ4X'in dört tekerlekten çekişli (AWD) versiyonu, hafif arazi sürüşlerinde ekstra çekiş sağlayan X-Mode özelliğine sahip. Bu sistemde ayrıca virajlarda daha iyi performans sağlamak için elektrik motorlarını kullanan Grip-Control sistemi bulunuyor.

Toyota'nın açıkladığı verilere bakarsak, aracın boyunun 4.68 metre olduğunu görüyoruz. 1.85 metre genişlik ve 1.64 metrelik yüksekliği de göze çarpıyor. Aynı zamanda aracın aks aralığının 2.84 metre olduğunu belirtildi. Aynı zamanda aracın önden çekişli versiyonunun 1.919 kg, dört tekerden çekişli versiyonunun da 2.002 kg olduğunu belirtmek gerek. 

Otomobilin iç kısmına baktığımızda, büyük bir dijital ekran bulunuyor. Aynı zamanda bZ4x, garip bir gösterge paneli düzenine sahip. İç donanımlar arasında çift camlı panoramik bir çatı bulunmaktadır. Bu kısımda yolcuların elektronik eşyalarını takmalarına izin veren A ve C tipi USB bağlantı noktaları var.

Galeri: 2023 Toyota bZ4x

Bununla beraber bZ4X, soğuk havalarda sürüşü daha konforlu hale getiren bir teknolojiye sahip. Toyota soğuk durumlar için ayak ve bacak ısıtma sistemi kurmuş. Ayrıca koltuk ve direksiyon simidinin de ısıtıldığını belirtmeliyiz. Kabini ısıtmak için bir ısı pompası sistemi de mevcut.

Bu aracın bir diğer özelliği de Toyota Safety Sense 3.0 güvenlik paketine sahip ilk otomobil olmasıdır. Ayrıca, araçta bulunan Çarpışma Öncesi Sistemi, düşük ışıkta bisikletçi tespiti, gündüz motosikletçi tespiti ve korkuluk tespiti yapabiliyor. Şerit Tanıma ve Şerit İzleme Yardımı modundayken gelişmiş işlevselliği bulunuyor.

bZ4X, Toyota'nın tam elektrikli araç ailesindeki ilk ürünü. Japon üretici, 7'si bZ serisinde olmak üzere dünya çapında 15 adet elektrikli otomobili piyasaya sürmeyi planlıyor.