Volkswagen'in Zwickau ve Dresden'deki tesislerinde bu hafta hiç elektrikli otomobil üretmeyecek. Automobilwoche'nin haberine göre, üretime verilen aranın sebebi olarak tedarik sorunları gösterildi.

Bu nedenle, Volkswagen, Audi ve Cupra markaları da dahil olmak üzere Zwickau ve Dresden'de yaklaşık 5.000 adet elektrikli araç üretilmeyecek. İki tesisin bulunduğu Almanya eyaleti Saksonya'da, Dua ve Tövbe Günü adı verilen resmi tatil nedeniyle Çarşamba zaten kapalı olduğu için sadece dört üretim günü iptal edilecek. Bu durum da Volkswagen'in bu haftayı seçtiğinin göstergelerinden biri.

Galeri: Volkswagen ID.4 üretim Zwickau

Volkswagen'in Wolfsburg'daki ana fabrikasının aksine, Zwickau'daki ve Dresden'deki elektrikli otomobil üretimi, tedarik krizinden şimdiye kadar çok az etkilendi. Bunun sebebi olarak Volkswagen'in çip tedariğine önem vermesini gösterebiliriz.

Zwickau'daki  elektrikli otomobil fabrikası, Volkswagen ID.3 ve ID.4, Audi Q4 e-tron ve Q4 e-tron Sportback ve Cupra Born modelleri dahil olmak üzere günde yaklaşık 1.200 araç üretiyor. Ayrıca tesis yakında ID.5'i üretim portföyüne ekleyecek. Aynı zamanda, Dresden'deki fabrikanın günde sadece 35 adet ID.3 ürettiğini belirtmek gerek.

5.000 adet elektrikli otomobilin üretimi hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Bu aksama zaten uzun olan teslimat sürelerini büyük olasılıkla etkileyecektir.

Tedarik problemi, birçok otomobil üreticisi için daha da kötüleşiyor gibi görünüyor. Ford da Avrupa'da ciddi aksaklıklar yaşıyor. Bölgedeki dört otomobil fabrikasında da üretim sorunları yaşanıyor.