Geçtiğimiz günlerde İskoçya'nın Glasgow kentinde imzalanan iklim değişikliği konulu COP26 anlaşmasına 32 ülke ve birçok otomobil devi katılmıştı. Türkiye'nin de kabul ettiği anlaşma, 2040 yılından sonra içten yanmalı motorlu araçlarının satışını yasaklama kararını içeriyor.

Mercedes-Benz ve General Motors gibi dev isimlerin kabul ettiği anlaşmayı Toyota kabul etmedi. Japon üretici gibi Volkswagen de elektrikli araçlara devam eden ağır yatırımlarına rağmen taahhütte bulunmayı reddetti.

Galeri: Toyota bZ4X

Toyota sözcüsü Reuters'e verdiği demeçte, Asya, Afrika ve Orta Doğu'daki müşteri hazırlığı, enerji kullanılabilirliği ve şarj altyapısı ile ilgili endişelerin hepsinin anlaşmayı imzalamama kararına yol açtığını belirtti. Aynı zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika gibi diğer bölgelerde Toyota, uygun sıfır emisyonlu araçlarla hızlanmaya ve desteğe yardımcı olmaya hazır durumda.

“Asya, Afrika, Orta Doğu gibi dünyanın birçok bölgesinde tam sıfır emisyonlu taşımacılığı teşvik etmek için uygun bir ortam henüz oluşturulmadı. İlerleme kaydetmenin daha fazla zaman alacağını düşünüyoruz… Bu nedenle, bu aşamada ortak açıklamayı kabul etmemiz zor."

Toyota, geçtiğimiz hafta tam elektrikli modeli olan bz4x'i tanıtmıştı. Ayrıca aracın önümüzdeki yıl piyasada olması bekleniyor. 71.4 kWh batarya paketi ile çalışan araç, yaklaşık 450 km menzile sahip olacak. Yine bir başka tamamen elektrikli crossover olan bz4x modelinin Volkswagen ID.4 ve Nissan Ariya araçlarıyla baş başa olması bekleniyor.