Rivian, geçtiğimiz günlerde halka arz edilmeye başlandı ve şu anda elektrikli otomobil üretimini genişletmek için neredeyse 12 Milyar Dolar'a (daha önce toplanan 10.5 Milyar Dolar'ın üzerine) sahip.

Rivian CEO'su R.J. Scaringe'e göre, şirketin hızla büyümesi ve 2030 yılına kadar yılda en az 1 milyon elektrikli araç üretim hacmine ulaşması gerekiyor. Bu üretim hacmi halihazırda Tesla'nın yıllık üretimi anlamına geliyor.

Galeri: 2022 Rivian R1T

Geçtiğimiz ay R1T modeli ile üretime başlayan Rivian, şu anda sadece bir tane fabrikaya sahip. Illinois eyaletinin Normal şehrinde bulunan fabrika birkaç yıl önce Mitsubishi'den alınmıştı. Tesis teknik olarak yılda 150.000 araç üretim kapasitesine sahip, ancak önümüzdeki aylarda bir geliştirme alması bekleniyor. Bu geliştirmenin ardından tesis yılda 200.000 otomobil üretebilecek durumda olacak.

Şimdiye kadar duyurulan iki elektrikli model de Normal tesislerinde üretilecek. R1T modeli geçtiğimiz ay üretilmeye başlanmıştı, R1S modeli de önümüzdeki ay üretime girecek. 

Rivian'ın uzun vadeli planı, ABD'de bir ek fabrika ve bir Avrupa'da ve bir Çin'de olmak üzere dünya çapında toplam dört üretim tesisi kurmak. Aynı zamanda ABD'deki ikinci fabrikanın da şirket içinde geliştirilen batarya hücreleri üretmesi bekleniyor.