Birçok Avrupa ülkesi geçtiğimiz aylarda 2030 veya 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklamaya kararı almıştı. Bu alanda önde gelen ülkelerden Norveç, bu yasağı 2025 yılında getireceklerini belirtmişti.

Bugün yapılan açıklama ile yaklaşık 30 ülke ve birçok otomobil üreticisi, 2040 yılından sonra içten yanmalı motorlu araçlarının satışını yasaklama kararı aldı. Birleşmiş Milletler'in İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlediği iklim değişikliği konulu COP26 konferansında anlaşmaya varıldı, ancak birçok önemli isim anlaşmaya katılmadı.

Anlaşmayı kabul eden otomobil üreticileri arasında Ford, General Motors, Jaguar Land Rover, Mercedes-Benz, Volvo, BYD ve Tata Motors gibi önemli isimler yer alıyor. Bu üreticilerin bazıları kendi tarihlerini çoktan belirlemiş durumda. Volvo, 2030 yılı itibariyle içten yanmalı motoru bulunan otomobil satmayacağını açıkladı. Mercedes'in ana şirketi Daimler Grubu ise hedef olarak 2039 yılını gösterdi.

Anlaşmayı kabul etmeyen üreticilere baktığımızda, Volkswagen, Stellantis Grubu, Toyota gibi otomobil devleri yer alıyor. ABD, Almanya ve Çin taahhütte bulunmayan ülkeler arasında. Alman yetkililer, konuyla ilgili kendi aralarında istişare etmediklerini, bu yüzden katılmadıklarını ve ülkenin tutumunun daha sonraki bir tarihte netleşeceğini söyledi.

Bu yasağı kabul eden ülkeler şunlardır: Avusturya, Azerbaycan, Kamboçya, Kanada, Yeşil Burun Adaları, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Finlandiya, Gana, Kenya, İzlanda, İrlanda, İsrail, Litvanya, Lüksemburg, Meksika, Fas, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Paraguay, Polonya, Ruanda, Slovenya, İsveç, Türkiye, Birleşik Krallık ve Uruguay.

Araç çağırma şirketi Uber ve hatta ülkelerinde kararlaştırılanlardan bağımsız olarak imza atan şehirler de bulunuyor. Brezilya'nın en büyük şehri Sao Paulo, Güney Kore'nin başkenti Seul bunlardan sadece birkaçı.