Hyundai'nin ABD'de elektrikli araç üretmeye başlama kararı pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Sürekli büyümekte olan ABD elektrikli otomobil pazarına girmeyi hedefleyen üretici, doğrudan Amerikalı tüketicileri hedeflemek istiyor ve bunu yapmanın en iyi yolunun GV70 EV olduğuna inanıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Hyundai'nin premium alt markası Genesisyeni tam elektrikli modeli GV70'e ait birkaç tasarım görmüştük. Hyundai Ioniq 5 ve KIA EV6 ile aynı platformu kullanmasını beklediğimiz model, önümüzdeki yıl ABD'de üretime girecek. 

Halihazırda benzinli ve dizel versiyonları bulunan GV70, tam elektrikli olarak şirketin Alabama'da bulunan fabrikasında üretilecek. GV60, Hyundai Ioniq 5 ve KIA EV6 da yeni modelin ardından üretilecek.

Güney Koreli üretici, 2025 yılına kadar ABD'deki ticari faaliyetlerine 7.4 Milyar Dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırımın bir kısmı, elektrik çağına hazırlanmak için doğrudan Alabama'da bulunan tesisine gidecek, bu arada açıklanmayan diğer miktarlar ise ilginç bir şekilde robotik ve kentsel hava hareketliliğine ayırılacak.

GV70'in benzinli ve dizel seçenekleri Haziran ayında ABD pazarında satışa sunulmuştu. GV70 satış açısından güçlü bir performans sergileyen model, 41.000 Dolarlık fiyat etiketine sahip.  Ancak yeni gelecek elektrikli versiyonun önemli ölçüde daha fazla olmasını bekliyoruz.