Tesla, yaklaşık 2.791 adet otomobilini geri çağırmaya başladı. Markanın yaptığı araştırmalarda sol arka süspansiyonların yerinden çıkmasına neden olabilecek bir sorun keşfedildi. Geri çağrılacak yaklaşık 2.800 modelin tamamı, 2019-2021 yılları arasında üretilmiş Model 3 ve 2020-2021 arasında üretilmiş Model Y'lerden oluşacak.

Tamamen ücretsiz şekilde Tesla mühendisleri tarafından tamir edilecek modellerin bu sorunu yaşamaması sağlanacak. Öte yandan Tesla'nın olay içerisinde "ihmal" bulunduruyor olma şansı da yüksek. Çünkü yerel medya kaynaklarının iddialarına göre elektrikli otomobil üreticisi bir süredir bu sorundan haberdar fakat düzeltmek için bir adım atmamış.

İddiaların doğru olup olmadığını tahmin etmek güç. Öte yandan bu sorunun şimdiye dek can veya mal kaybına yol açmadığını belirtelim. Özellikle sık kullanımda ortaya çıkabilecek bu süspansiyon problemi, doğru şekilde takılmayan koruyucu çerçeveden kaynaklanıyor. Tesla, bu soruna sahip olabilecek modellerin sahiplerini uygulaması üzerinden uyarmış durumda.

Şimdilik üreticinin tamirat işine ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Bununla birlikte sorunlu otomobillerin sahipleri yavaş yavaş bilgilendirilmeye başlanacak. Sahipler daha sonra yine Tesla'nın mobil uygulamasını kullanarak ücretsiz randevularını belirleyebilecek. Böylece sorun, Tesla mühendislerince ücretsiz bir şekilde düzeltilmiş olacak. Umalım da o ana kadar kimse kazaya karışmasın...