Jaguar I-Pace, sık sık alev aldığını gördüğünüz elektrikli araçlardan biri değil. Geçtiğimiz aylarda bir tane I-Pace'in yandığına şahit olmuştuk. Ancak yeterince yaygın bir otomobil olmadığı için şaşırtıcı bir durum. 

25 Ekim tarihinde Macaristan'ın Székesfehérvár şehrinde bir kimyasal deponun yanında şarjda  olan I-Pace yanmaya başladı. Yerel itfaiye tarafından yayınlanan  rapora göre, yangını söndürmek için biraz sorun yaşadılar. Çünkü çoğu zaman olduğu gibi elektrikli otomobil yangınlarında otomobili söndürdükten sonra da yanmaya devam etti.

Galeri: Jaguar I-Pace Hungary Yangın

Yangınla ilgili yapılan resmi açıklamada şunlar yazıyordu:

"25 Ekim'de Székesfehérvár'daki Szárcsa Caddesi'nde şarj olan bir elektrikli otomobil alev aldı. Székesfehérvár itfaiyecileri geldiğinde, araç tamamen yanıyordu ve yüksek sıcaklık çevredeki binaların yalıtımına ve orada depolanan çeşitli yapı malzemelerine zarar verdi. İtfaiye ekipleri, alevi iki fıskiye ile söndürdü ve ardından araç kalıntılarını binaların yakınından çıkardı. Batarya takımı yeniden ısınmaya ve yeniden alev almaya başladı. Aracın tamamen sönmesi yaklaşık beş saat sürdü."

Jaguar I-Pace, LG Energy Solutions tarafından üretilen lityum iyon bataryaları bulunuyor. Bildiğiniz üzere bu bataryalar aynı zamanda Chevrolet Bolt EV ve EUV modellerinde de kullanılıyor. Yaklaşık 6 aydır devam eden geri çağırmalara da bu arızalı bataryalar sebep olmuştu. Ayrıca,  Hyundai Kona EV'de de bu bataryalar bulunuyordu. Yine yüksek pil yangın riski nedeniyle geri çağrılmıştı. 

Birkaç hafta önce de Oregon'da bildirilen başka bir I-Pace yangını vardı. Bu yangında aracın şarjda olup olmadığı bilinmiyor, ancak olayın geri kalanı Macaristan'da olanlara çok benziyordu.