Yerel itfaiyeye kurumuna göre, Rivian'ın Illinois eyaletinin Normal şehrinde bulunan elektrikli kamyonet montaj fabrikasında 26 Ekim'de "küçük" bir batarya yangını yaşandı. Normal İtfaiye Departmanı (NFD) yaptığı basın açıklamasında, yangının saat 17.00 sıralarında bildirildiğini ve bir batarya montaj alanında çıktığını söyledi.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

“İtfaiyeciler, otomatik bir batarya alt montaj alanında küçük bir yangın tespit etti ve yangını hızlı bir şekilde söndürmek ve termal kaçakları önlemek için hücreleri soğutmak için bir hortum hattı kullandı. Binadan HVAC sistemi ve egzoz fanları kullanılarak havalandırılan duman çok azdı ve çalışanların kısa bir süre sonra binaya dönmelerine izin verildi.”

NFD, herhangi bir yaralanma olmadığını, tesis binasına ve montaj sürecine verilen zararın önemsiz olduğunu da sözlerine ekledi. İtfaiye, yangının kesin nedeni hakkında ayrıntılı bilgi vermedi ancak yapılan açıklama, yangının bir batarya modülünden kaynaklandığını gösteriyor.

Bu yangın, Rivian'ın Normal şehrindeki fabrikasında üretimi artırma çabalarını geciktirmeyecek. 14 Eylül'deki üretimin başlangıcından 22 Ekim'e kadar, elektrikli araç sadece 56 adet R1T modeli üretebilmişti.

Rivian'ın R1T ve R1S SUV için 48.000 adet ön siparişi bulunuyor. Üretici, Aralık ayında R1S ve Amazon teslimat minibüsü üretimine başlamayı planlıyor.