Geçtiğimiz ayın sonunda GM, zaman belirtmeden ABD'de elektrikli otomobil satışlarında lider olmak için iddialı bir hedef belirtmişti. CNBC'de yayınlanan "Squawk Box" programına katılan GM CEO'su Mary Barra, yaptığı açıklamalarda GM'nin 2025 yılına kadar ABD'deki elektrikli araç satışlarında Tesla'yı "kesinlikle" yakalayabileceğini söyledi.

GM'nin henüz piyasada bulunan elektrikli aracı olmadığı için, Tesla'nın da rekor üstüne rekor kırdığını göz önünde bulundurarak oldukça cesur bir ifade. Ayrıca, Chevrolet tarafından üretilen Bolt modelleri de geri çağırılmıştı. Bunu da göz önünde bulundurmamız gerek.

Bunlara rağmen CEO, GMC Hummer ve Cadillac Lyriq gibi GM'nin kısa süre içinde piyasaya süreceği elektrikli otomobillerden gayet emin durumda. Ayrıca Chevrolet Equinox SUV'nin de piyasayı bir hayli etkileyeceğini düşünüyor. 

Sahip olduğumuz portföye baktığımızda, sadece Hummer ve Lyriq değil, $30.000  civarında bir fiyat etiketine sahip olacak Equinox modeline benzeyen bir ürünümüz piyasada olacak. Ayrıca Silverado E geliyor, onun ardından bir GMC modeli ve yine henüz duyurmadığımız diğer tüm ürünlerde önümüzdeki yıllarda yollarda olacak.

Çok rahatım çünkü insanlar bu araçlara bindiklerinde adeta büyüleniyorlar. Bu yüzden onları kullanıma sunacağız ve elektrikli otomobillerde 1 numaralı pazar payına sahip olana kadar çalışmaya devam edeceğiz."

Galeri: 2022 Cadillac Lyriq

Lyriq ve Hummer EV ne kadar etkileyici olursa olsun, yüksek satış sayılarına ulaşması pek de olası değil. Bunun sebebi de modellerin yüksek fiyat etiketi. Cadillac Lyriq SUV, Debut Edition 58.795 Dolardan başlarken, en uygun fiyatlı GMC Hummer EV versiyonu olan EV2, 79.995 Dolardan başlıyor. Sorun şu ki, bu versiyon 2024 yılında piyasaya çıkacak. Lyriq teslimatları ise 2022'nin ilk yarısında sınırlı sayıdaki Debut Edition ile başlıyor. 

Chevrolet elektrikli crossover'a gelince, General Motors'un 2025 yılına kadar ulaştığında 30.000 Dolarlık bir başlangıç fiyatı ​hedefliyor. Tüm bu araçlar, GM'nin Chevrolet Silverado/GMC Sierra elektrikli kamyonlar da dahil olmak üzere 2025 yılına kadar en az 30 elektrikli araç piyasaya sürme planının bir parçası konumunda.