Hertz'in 100.000 Tesla Model 3 elektrikli sedan sipariş ettiğine dair dün yapılan duyuru, Tesla'nın hisselerinin %12.66 oranında artmasına sebep oldu. Bu artış sonrasında Telsa'nın piyasa değeri 1 Trilyon Dolar'ı geçti.

Hisse başına 1.024 Dolar değere ulaşan Tesla, otomobil sınıfında 1 Trilyonluk değere ulaşan ilk üretici oldu. Zaten dünya genelinde bunu başaran sadece 6 farklı şirket var:  Aramco, Apple, Microsoft, Alphabet (Google'ın ana şirketi), Amazon ve Tesla.

Hertz ile yapılan anlaşma, elektrikli otomobillere geçişim bir parçası olarak ilk adımlardan biri olarak düşünülüyor. Önümüzdeki aylarda, daha fazla kiralama şirketinin elektrikli araçlara geçişi ve Tesla'yı gelecek için olumlu bir konuma getireceği muhtemel.

Hertz, kiralık araç filosu için 4.3 milyar dolarlık bir anlaşmayla 100.000 Tesla Model 3 satın almayı kabul etti. Bu satın alım elektrikli araçlar için şimdiye kadarki en büyük kiralık araç siparişi olarak kayıtlara geçti. Şirket, Model 3 araçlarını Kasım ayında müşterilerin kullanımına sunacağını söyledi.

Tesla CEO'su Elon Musk hisse değerlerindeki artışa bir hayli şaşırdığını belirtti. Ayrıca Twitter'da yaptığı paylaşımda Hertz'e satılan otomobillerde bir indirim olmadığını belirtti.

 

Tesla'nın hisse değerinde yaşanan artışı sadece Hertz'in satın aldığı araçlara bağlamamalıyız. Tedarik sorunlarına, üretim sıkıntılarına ve çip krizine rağmen Model 3, Eylül ayında genel olarak Avrupa'nın en çok satan elektrikli otomobiliydi. Ancak Giga Berlin ve Giga Texas tesislerinin üretime başlamasıyla birlikte Tesla, üretim kapasitesini büyük ölçüde artıracak.