Geçtiğimiz günlerde Stellantis'in Avrupa genelinde şarj ağı kurma planlarını sizlerle paylaşmıştık. Bugün, General Motors tarafından da benzer bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada ABD'de ve Kanada'da toplamda 40.000 adet Seviye 2 şarj istasyonu kurulacağı belirtildi.

"Bayi Topluluğu Şarj Programı'na" göre GM ve bayileri, elektrikli araç şarj erişiminin genellikle sınırlı olduğu, yetersiz hizmet alan, kırsal ve kentsel alanlar dahil olmak üzere şarj erişimi genişletmek için birlikte çalışacak.

Otomobil üreticisine göre bu programa bayileri dahil etmek, ABD nüfusunun yaklaşık %90'lık bir bölümüne ulaşılabileceğini gösteriyor. Bu durum ile ilgili olarak, General Motors, bayilerinin her birine 10 adede kadar Ultium Seviye 2 şarj istasyonu verecek ve şarj cihazlarını önemli konumlara yerleştirmek için onlarla birlikte çalışacak.

Önemli konumlardan bahsetmek gerekirse, işyerleri, toplu konutlar, spor ve eğlence merkezleri, okullar ve üniversiteler yer alacak. Bu şarj istasyonlarını sadece General Motors'un otomobiline sahip olanlar değil, elektrikli otomobili olan herkesin kullanabileceğini belirtmek gerek.

Aynı zamanda GM, elektrikli otomobil şarj istasyonlarının kullanımını yaygınlaştırmak ve elektrikli otomobil satışlarını artırmak için bayilerle ortak olarak çalışacak. 2022'de başlaması planlanan girişime yaklaşık 750 Milyon Dolarlık yatırım yapılacağı belirtildi. Şarj istasyonları, Ultium Charge 360 ​​aracılığıyla ev, işyeri ve kamusal alanlara yapılacak.