Geçtiğimiz günlerde Stellantis ile LG Energy Solutions arasında yapılan batarya anlaşmasını sizlerle paylaşmıştık. Yapılan anlaşmada, Kuzey Amerika'da bir batarya üretim tesisi kurulacağı belirtilmişti. Bugün de Samsung ile benzer bir anlaşma yapıldığı açıklandı.

Bu, Stellantis'in Kuzey Amerika bölgesindeki ikinci batarya ortaklığı oldu. Samsung ile ortak olarak kurulacak tesis, 40 GWh'ye kadar üretim yapabilecek ancak başlangıçta 23 GWh'lik ​​​​yıllık üretim kapasitesine sahip olacak. Üretim 2025'te başlayacak ancak tesisin nereye inşa edileceği belli değil.

LG ve Samsung'un üreteceği bataryalar, Stellantis'in Kanada ve Meksika'da bulunan tesislerinde üretilen otomobillerde kullanılacak. İki batarya üreticisinin bataryaları 500.000 ila 800.000 adet tamamen elektrikli otomobilde kullanılacak. 

Konuyla ilgili açıklama şu şekilde:

Batarya tesisleri, ABD, Kanada ve Meksika'daki Stellantis üretim tesislerinin şarj edilebilir hibritlerinde kullanılacak. Stellantis'in altında satılacak tüm hibrit araçlardan yeni nesil elektrikli araçlara kurulum ihtiyaçlarını karşılayacak. "

Stellantis, LG Energy Solutions ve Samsung haricinde Automotive Cells Company ile de batarya konusunda ortaklığını açıklamıştı. Üç farklı batarya devi ortaklığı ile, toplamda 2025 yılına kadar yılda 130 GWh'den fazla üretim yapabilecek ve 2030 yılına kadar yılda 260 GWh'den fazla batarya üretebilecekleri 5 farklı Gigafactory kurulacak.

Stellantis CEO'su Carlos Tavares şunları söyledi:

“Yaklaşan batarya tesislerinin üretime girmesiyle, Kuzey Amerika elektrikli araç pazarında rekabet etmek ve nihayetinde bu rekabeti kazanmak için iyi bir konumda olacağız. Tanınmış ortaklarla çalışma stratejimiz, müşterilerimizin taleplerine tam olarak uyan güvenli, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir araçlar tasarlamak ve inşa etmek için gereken hızı ve çevikliği artırıyor.