Eylül ayında Tesla, inşaatı iki yıldır süren Berlin yakınındaki fabrikasının açılışı için Giga Fest etkinliği yapacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan etkinlikte üretim hattının hazır olduğu ve sadece 45 saniyede bir araç gövdesinin üretilebileceği belirtilmişti. 

Reuters'in haberine göre, Bakanlık yerel vatandaşların itirazlarını ifade etmeleri için çevrimiçi olarak bir toplantı yapacağını açıkladı.

ABD'li üretici, uzun bekleyişin ardından yine bir sorunla karşı karşıya. Normalde Kasım ayında üretime başlayacak olan fabrika, bu sebeple daha ileriki bir tarihte üretime başlayacak. Bu da halihazırda sıkışık olan teslimatların daha da zorlanacağı anlamına geliyor.

Galeri: Tesla Gigafactory Berlin Açılış Fuarı

Tesla, geçtiğimiz günlerde yayınladığı üçüncü çeyreğe dair raporda yıl sonundan önce kesin olarak başlamak istediklerini belirtti. Ancak yapılan açıklamada, bu sürecin 2-22 Kasım arasında gerçekleşeceği belirtildi. Bu durumda süreci yavaşlatacak.
Tesla CFO'su Zack Kirkhorn'a yılın sonunda üretilen otomobillerin müşterilere teslim edilme şansı bulunmuyor. Bu duruma karşın, Tesla fabrikada hazırlıklarını sürdürebilecek. Böylelikle 2022 yılına girildiğinde tamamen hazır bir fabrika ile üretim başlayabilecek.

Şirketin Almanya'da tamamen yeni 4680 tipi silindirik batarya hücreleri, yapısal batarya takımı ve Tesla Model Y'yi üretmeyi planladığını hatırlayalım.