Tesla, geçtiğimiz hafta sonu yeni Model X'in teslimatlarına başladı. Ancak müşterilerin çoğu, yeni elektrikli otomobilin ne zaman teslim edileceği konusunda bir fikre sahip değil. Aracın ön sipariş ile satın alan birçok kişi neredeyse bir yıldır bekliyor.

Halihazırda yoğun olan siparişlere rağmen Tesla, yakın zamanda verilen siparişleri Eylül 2022'ye tarihine kadar itti. Electreck'e göre, elektrikli otomobil devi, yakında Model X alıcılarına teslimat aralığı sunacak. 

Konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

Tesla Resmi Hesabı'nı güncellemeye devam edeceğiz. Bu sayede müşteriler araç teslim tarihlerini zaman çizelgelerine göre takip edebilecekler. Şu anda, tüm Model X Palladium müşterileri 2022'nin ilk çeyreğinde görünüyor. Yılın son çeyreğinin ortalarına kadar, müşteri hesaplarındaki zamanlamanın daha spesifik olacak şekilde güncellenmesini bekliyoruz."

Otomobil üreticisi, Model X müşterilerinin teslimat pencerelerini Kasım ayında görmeye başlaması gerektiğini söylüyor. Bu, neredeyse bir yıldır çoğunlukla belirsiz durumda kalan müşterilere ihtiyaç duyulan netliği getirecek.

Galeri: 2021 Tesla Model X

İlk teslimatlarla ilgili olarak Tesla, şu anda yalnızca Bay Area bölgesinde gerçekleştiğini söylüyor. "Model X Long Range'in ilk teslimatları Bay Area bölgesinde başladı ve önümüzdeki haftalarda tüm Kuzey Amerika'ya yayılacak." 

Ayrıca, Tesla'nın "ilk birkaç ay" için yalnızca Model X'in altı koltuklu konfigürasyonunu üreteceğini belirtmek gerek. Bu durum, beş ve yedi koltuklu modelleri tercih eden müşterilerin biraz daha fazla bekleyeceği anlamına geliyor.

Son olarak Tesla, Model X yazılımının tamamlanmadığını ve erken teslim edilen araçların şu anda Palladium Model X'te olan bazı özelliklerin eksik olabileceğini belirtiyor.