Volkswagen'in uzun süredir sahte Subaru ızgaralı, kamufle edilmiş ID.5 prototiplerini test ettiğini biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde bu modellerden bir tanesi Nurburgring Nordschleife'de kameralara yakalandı. Ayrıca, ID.5'in önümüzdeki aylarda tanıtımının yapılacağı belirtiliyor. 

Eylül ayında IAA Fuarı'nda ID.4 GTX modelini detaylı olarak görmüştük. Bu sebeple iki modelin de küçük farklılıklarının olacağını düşünüyoruz. ID.4 ve ID.5 arasında farklılıklar, tavan çizgisi, aracın arka kısmı ve ayrıca bazı küçük detay değişiklikleriyle sınırlı olacak. İki otomobil de ciddi anlamda birbirlerine benzeyecek.

Galeri: Volkswagen ID.5 GTX casus fotoğraflar

Şu anda piyasada olan ve Volkswagen'in MEB platformuna sahip olan otomobillerin iki farklı versiyonu da üretilecek. Bunlardan bir tanesi coupe, diğeri ise SUV olacak. Bunun ilk örneğini Volkswagen Grubu'nun bir diğer markası olan Audi'de görmüştük. Audi, Q4 E-Tron modelini piyasaya sürdüğünde halihazırda Q4 E-Tron Sportback mevcuttu.

Yine Volkswagen Grubu'na ait markalardan biri olan Skoda, MEB platformunu Enyaq modelini üretirken kullanmıştı. ID.5 GTX piyasaya çıktığında hemen hemen aynı özelliklere, çok yakın verimliliğe ve yine çok yakın batarya kapasitesi ile çıkış yapacak. 

ID.5 GTX, Audi Q4 E-Tron 50 modeliyle aynı çift motorlu güç aktarma organına sahip olacak. Bu nedenle 299 beygir gücüne sahip olacak ve 6 saniyeden biraz fazla bir sürede 100 km/sa hıza ulaşabilecek. Bataryası da 78 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip toplamda 82 kWh gücünde olacak. Bu da aracın yaklaşık olarak 500 km menzile sahip olacağını gösteriyor.