Stellantis ve LG Energy Solutions, geçtiğimiz günlerde yapılan etkinlikte Kuzey Amerika'da batarya hücreleri ve modülleri üretmek için bir ortaklık çalışmalarına başladıklarını açıkladı. 

Yapılan açıklamada, yıllık 40 GWh kapasitesi bulunan bir batarya tesisi kurulacağı belirtildi. Ayrıca tesisin 2024 yılının ilk çeyreğinde faaliyete girmesi bekleniyor. Tesisin temelinin 2022 yılının ikinci çeyreğinde atılması bekleniyor, ancak tesisin nerede kurulacağı henüz açıklanmadı.

Stellantis'in bu yeni tesisi ABD, Kanada ve Meksika'daki çeşitli fabrikalarda üretilen şarj edilebilir hibrit ve tamamen elektrikli araçları için batarya hücreleri ve modülleri tedarik etmek için kullanmayı planladığını belirtmek gerek. Tesisin ABD'de olacağı ve tam elektrikli otomobillerin üretildiği tesislere yakın olacağı söylentiler arasında. 

Temmuz ayında Stellantis tarafından açıklanan rapora göre, 2030 yılına kadar ABD'de satışlarının %40'ından fazlasını elektrikli otomobillerle oluşturmak istiyor. Hedeflenene göre, Avrupa'da bu oran 2030 yılına kadar %70'in üzerinde olacak. Bu bağlamda LG ile yapılan ortaklık anlaşması gayet iyi bir hamle durumunda. 

LG ve Stellantis ortaklığı yeni gibi görünüyor, ancak 2014 yılında piyasaya çıkan Chrysler Pacifica Hybrid modelinde de bataryalar LG tarafından üretilmişti. 

Stellantis, LG Energy Solutions dışında Automotive Cells Company ile de batarya konusunda ortak olmuştu. İki batarya devi ile birlikte, toplamda 2025 yılına kadar yılda 130 GWh'den fazla üretim yapabilecek ve 2030 yılına kadar yılda 260 GWh'den fazla batarya üretebilecekleri 5 farklı Gigafactory kurmayı hedefliyor. 

Automotive Cells Company ile yapılan batarya anlaşmasına göre, 3 adet Gigafactory inşa edilecek. Bunlardan iki tanesi yılda 48 GWh batarya üretim hacmine sahip olacak. Fransa ve Almanya'da kurulacak olan fabrikalar, 2030 yılına kadar yıllık 130 GWh üretim yapabilecek. Ayrıca üçüncü fabrikada İtalya'da kurulacak.

LG Energy Solutions ile yapılan anlaşmayı incelediğimizde, Kuzey Amerika'daki 40 GWh'lik bir ortak girişimi dördüncü proje olacak.