Nissan, İngiltere'deki Sunderland fabrikasında üreteceği yeni elektrikli kompakt crossover'ın Leaf hatchback modelinin yerini alacağını onayladı.

Japon üretici, Temmuz ayında geleceğini güvence altına almak için tesise yapılan 1.37 Milyar Dolarlık yatırımın bir parçası olarak Sunderland'de yeni bir crossover üretmeyi planladığını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde, Nissan Avrupa Kıtası Müdürü Guillaume Cartier, yeni modelin Leaf'in yerini alacağını doğruladı.

2025 yılına kadar piyasaya sürülmesi beklenen yeni crossover, Ariya ve Megane E-Tech Electric tarafından da kullanılan CMF-EV platformu üzerine inşa edilecek. Bu durum, Nissan'ın Avrupa'ya gelecek otomobil yelpazesinin yalnızca elektrikli crossover'lardan oluşacağı anlamına geliyor. Juke, Qashqai, Ariya, X-Trail modelleri ve Leaf'in yerini alan crossover, Nissan'ın Avrupa'daki elektrikli temsilcileri olacak.

Galeri: Nissan LEAF10 Özel versiyon

Japon üretici, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, Sunderland'de bulunan tesislerde yıllık 100.000 otomobil üretebileceklerini belirtti. Nissan ayrıca CMF-EV platformuna sahip otomobilin Avrupa'daki birçok ülkeye ihraç edileceğini belirtti. 

Yeni crossover, on yıl önce piyasaya sürülen ilk elektrikli otomobillerden biri olan Nissan Leaf'in sonu olacak. Yeni modelin Leaf adını koruyup korumayacağı henüz bilinmiyor. Autocar'a göre, Japon otomobil üreticisi Micra'nın yerini alan küçük bir elektrikli araç da dahil olmak üzere diğer segmentler için Alliance ortaklarıyla birlikte çalışacak. 

Ayrıca Nissan, 2030 yılına kadar satışlarının %80'inin elektrikli otomobillerden oluşacağını tahmin ediyor. CEO Makoto Uchida, bir sonraki elektrikli otomobil ve elektrifikasyon dönemi için planlarını daha sonra açıklayacaklarını belirtti.