Alman üretici Porsche, 2020 ve 2021 yıllarında üretilen tüm Taycan modellerini geri çağırma kararı aldı. Son iki yılda toplamda 11.827 adet üretilmiş olan otomobilin geri çağırılma sebebi bir hayli ilginç.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Kurumu'nun resmi sitesinde yazanlara göre, acil olmayan durumlarda tehlike ışıklarının etkinleştirilmesi sebebi ile araçlar geri çağırılıyor. 13 Ekim tarihinde açıklanan geri çağırma kararında yazanlara göre, ışıkların yanlış çalışması diğer sürücülerin kafasını karıştırarak kaza riskini artırabilir.

Galeri: 2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo

Durumu kısaca özetlemek gerekirse, normalde çarpışma öncesinde devreye girmesi gereken uyarı ışıkları, olmaması gerektiği zamanlarda devreye girebiliyor. Bu durum, 21 Ekim 2019'dan 17 Eylül 2021'e kadar üretilen Porsche Taycan araçlarının (Cross Turismo modelleri de dahil) Federal Motorlu Taşıt gerekliliklerine uymadığı anlamına geliyor.


Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Kurumu'nun raporunda şunlar yazıyor:

 

"Ağustos ayının sonunda Porsche, söz konusu araçların FMVSS No.108 tarafından izin verilen otomatik etkinleştirme işlevini, çarpışma öncesi otomatik olarak uyarı ışıklarını etkinleştirecek şekilde programlandığı bilgisi edinildi.

Ardından Porsche, (Porsche'nin net bir güvenlik avantajı sağladığına inandığı) bu özelliğin FMVSS No. 108 ile çelişip çelişmediğini dikkatle analiz etti. Buna, uyarı ışıklarının izin verilen otomatik aktivasyonunu ele alan analizler de dahildi. Buna paralel olarak Porsche, etkilenen yazılım sürümlerini, parça numaralarını ve araç popülasyonlarını araştırdı.

6 Ekim 2021'de Porsche, söz konusu araçların, uyarı ışıklarının otomatik olarak etkinleştirilmesi bağlamında FMVSS No. 108 tanımına uymadığını belirledi.”

Alman üretici, işlevi kaldırmak için uyarı ışıklarını yeniden programlayacak. Etkilenen tüm araçlar hala Porsche garantisi kapsamında olduğundan, düzeltme ücretsiz olarak yapılacaktır.