Tayvanlı Hon Hai Teknoloji Grubu (Foxconn) ile Tayvan'ın en büyük otomobil üreticisi olan Yulon Motors, ortak girişimleri olan ilk elektrikli araç konseptlerini tanıttı. İki dev firma Foxtron adı altında elektrikli otomobil üretecek. 

Hon Hai Tech Day 2021 etkinliğinde duyurulan elektrikli otomobiller Foxconn'un MIH elektrikli araç platformu üzerine inşa edilecek. Etkinlikte tanıtılan üç araçtan bir tanesi crossover, bir diğeri sedan ve diğeri de elektrikli otobüstür.

Tayvanlı üretici, crossover modelini Model C, sedan modelini Model E ve elektrikli otobüsü de Model T olarak adlandırmış. Bu isimler muhtemelen Ford'un hiç hoşuna gitmeyecek. Ancak şöyle bir durum var. ABD'li üretici Ford'da Tesla'nın Model E ismini almasını engellemişti. 

Yeni otomobillere geri dönersek, Foxconn "küresel bir yeni nesil otomotiv üreticisi" olma taahhüdünün altını çizdiklerini belirtiyor. Model E'yi sürerek sahneye çıkan Hon Hai'nin kurucusu Terry Gou'ya göre elektrikli araçlar dünyanın en büyük ve en pahalı akıllı elektronik cihazı haline geldi. Ülkesinin otomobil parçalarında, modüllerde ve hassas makinelerde dahil olmak üzere elektronik üretimindeki güçlü yetenekleri göz önüne alındığında, Tayvan'ın elektrikli otomobillerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor.

Hon Hai'nin elektrikli araç platformu MIH'ın üzerine inşa edilen ilk elektrikli otomobil, "saf elektrik doğasına sahip, özünde optimize edilmiş elektrikli SUV" olarak pazarlanan Model C'dir. Araç 4.64 metre uzunluğunda ve 2.86 m aks aralığı bulunuyor. 5+2 koltuk ve "bol miktarda saklama alanı" sunan model, 750 km menzile sahip olması gözlerden kaçmıyor. Ayrıca aracın 3.8 saniyede 0'dan 100 km/sa sürate çıktığı belirtiliyor.

Foxconn yeni elektrikli otomobiller

Gelelim bir diğer modelimize. Foxconn, Model E'yi onu orta ve üst düzey alıcılar için "teknolojik olarak yenilikçi lüks bir amiral gemisi sedan" olarak tanımlıyor. Hon Hai ve İtalyan tasarım devi Pininfarina tarafından ortaklaşa geliştirilen Model E, yaklaşık 750 beygir gücü, 2,8 saniyede 0-100 km hızlanma ve 750 km menzil sunuyor. Aracın ayrıca yüz tanımalı kapı açma, akıllı pencereler, araç ve ortam ara yüzleri gibi akıllı uygulamaları etkinleştirdiği belirtiliyor.

Foxconn yeni elektrikli otomobiller

Şimdi de elektrikli otobüsü inceleyelim. Foxtron, otobüsün yüksek gövde tasarımı ve korumasının Federal Transit İdaresi (FTA) düzenlemelerini ve standartlarını karşıladığını belirtiyor. Bu da üreticinin Amerika Birleşik Devletleri'nde satış planları olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda 400 km menzil sunan otobüs, 204 santigrat derece sıcaklığa dayanabilecek bataryalara sahip durumda. 

Foxconn yeni elektrikli otomobiller

Bloomberg'in haberine göre, Model E sedan önümüzdeki yıllarda Tayvan dışında belirsiz bir otomobil üreticisi tarafından satılacak. Model C'nin ise 2023'ten itibaren Yulon markalarından biri altında Tayvan'da satılacağını söylenenler arasında. Foxconn, bu elektrikli araçlardan herhangi birini Ohio, Lordstown'da yeni satın aldığı fabrikasında üretecek.