Toyota, bugün yaptığı açıklama ile yapacağı yeni yatırımları açıkladı. Japon üretici, 2030 yılına kadar ABD'de batarya teknolojileri için 3.4 Milyar Dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Bu yatırımlar geçtiğimiz ay açıklanan 13.7 Milyar Dolarlık yatırımların bir parçası olacak. 

ABD kısmında yapılan yatırımların büyük bir kısmı yeni batarya hücreleri gelişimleri için olacak. Ancak ana hedef hibrit otomobiller olacak. Japon üretici, ABD'de 2025 yılında üretime başlayacak bir otomotiv batarya tesisi kurmayı planlıyor. Bu batarya tesisi, hücrelerinin yerine batarya modülleri ve paketleri üretecek. Ayrıca, ilk odak noktası hibritler için lityum iyon bataryaları olacak.

Toyota konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Toyota Motors Kuzey Amerika, batarya üretimini desteklemek için bugün yeni bir şirket kuracağını, aynı zamanda ABD'de Toyota Tsusho ile birlikte bir batarya tesisi kuracağını açıkladı. 2025 yılında üretime başlamayı hedefleyen proje, yaklaşık 1.29 milyar Dolarlık bir yatırımı içeriyor. Ayrıca yapılan yatırımlar, 2031 yılına kadar arazi geliştirmeleri ve yeni tesis inşaları için kullanılacak fonları içeriyor. Ayrıca bu yatırımlar sonucunda 1.750 kişiye iş imkanı sunulacak."

"Yeni şirketin faaliyetlerinin bir kısmı, Toyota'nın yerel tedarik zincirini ve Lityum-iyon otomotiv bataryalarıyla ilgili üretim bilgilerini daha da geliştirmesine ve genişletmesine yardımcı olacak. Bu girişim öncelikle hibrit elektrikli araçlar için batarya üretmeye odaklanacak."

Japon üretici, 4.5 milyonu ABD'de olmak üzere şimdiye kadar 18.7 milyondan fazla şarj edilebilir araç sattığını belirtiyor. Şu anda, hibrit otomobiller Toyota'nın ABD satış hacminin yaklaşık %25'ini oluşturuyor ve bunun 2030 yılına kadar yaklaşık %70'e çıkması bekleniyor. Bu durum, şirketin batarya tedarik sorunlarını neden ele alması gerektiğinin cevaplarından bir tanesi.

Toyota, 2030 yılına kadar dünya çapında 2 milyon adet tam elektrikli otomobil satmak istiyor. Ayrıca ABD'de yılda 1.5-1.8 milyon adet şarj edilebilir otomobil satmayı hedefliyor.