Vietnamlı otomobil üreticisi VinFast, VF e35 ve e36 elektrikli SUV modelleri için 2022'nin ilk yarısında ABD'de ön sipariş alacağını açıkladı. VinFast, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki resmi tanıtımını 18-29 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan 2021 LA Otomobil Fuarı'nda yapacak.

VinFast CEO'su Michael Lohscheller, modellerin tanıtımının etkinlikte yapılacağını belirtti ve şu açıklamaları yaptı:

"Herhangi bir satış tahmini yapmak için henüz erken ancak, Kasım 2021'de Los Angeles otomobil fuarında VF e35 ve VF e36 olan en yeni tam elektrikli modellerimizi tanıtacağız. Bu sayede Amerikan pazarına resmi girişimizi işaret edecek." 

Temmuz ayından bu yana VinFast CEO'su olarak görev yapan, bu görevinden önce de Volkswagen ve Opel'de üst düzey pozisyonlarda bulunmuş olan Lohscheller, VinFast'ın Aralık ayından itibaren Vietnam'da ilk elektrikli otomobillerini teslim etmeye başlayacağını belirtti. 

14 Ekim'de VinFast tarafından yapılan basın açıklamasında, otomobilin şerit yardımı, çarpışma uyarısı, sürücü izleme, tam otomatik park etme ve araç çağırma gibi Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri'ne sahip olacağı belirtildi. Aracın teknik özellikleri hakkında bir açıklama yapılmadı. 

Galeri: VinFast Elektrikli Crossover'ları

Vietnamlı üretici, Kaliforniya'da bir ofise sahip ve satışlarının çoğunu çevrimiçi olarak yapıyor. Buna karşın gelecek yıl ABD'de 60 adet showroomu açmayı hedefliyor. Şirketin 2022'de ABD ve Avrupa pazarlarında elektrikli otomobil satışlarını başlatmak için büyük hedefleri var. Bu planların finansmanı, gayrimenkul, tatil köyleri, okullar, hastaneler ve akıllı telefonlar gibi sektörlerde bulunan Vietnam'ın en büyük holdingi olan Vingroup'tan geliyor.

VinFast, Tesla ve diğer elektrikli otomobil üreticileriyle araç boyutu ve fiyatı konusunda rekabet etmeyi planlıyor. Aynı zamanda VinFast, 2022 için 15.000 araçlık satış hedefine sahip.