Yaklaşık 5 aydır devam eden ve 200.000'den fazla Chevrolet Bolt modelinde görülen batarya sorunu devam ediyor. Geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız haberimizde General Motors'un tüm Bolt modellerini geri çağırdığını belirtmiştik. 

Automotive News haberine göre LG Electronics, General Motors'un otomobillerini geri çağırması sebebiyle 1.2 Milyar Dolarlık ödeme yapacak. Yaklaşık 220.000 adet otomobilde kullanılan LG bataryalarında çıkan problem LG Energy Solutions hisselerinde düşüşe sebep olmuştu.

Bu durumda LG'nin devreye girip yüklü bir miktarda ödeme yapması gayet mantıklı duruyor. Aksi takdirde, Güney Koreli batarya üreticisi, gelecekte ortaklar bulurken büyük bir zorlukla karşılaşabilir. LG Energy Solutions'ın halka arzının yaklaşması da yapılan bu yardımın sebeplerinden biri olabilir.

Bloomberg enerji analisti Horace Chan konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Yıl boyunca yatırımcılarının sabrını birtakım geri çağırma sebebiyle zorladığı için, LG'nin gelecekte ürettiği bataryaların kusursuz olduğundan emin olması gerekiyor.”

ABD'li üretici Ağustos ayında bugüne kadar üretilmiş olan tüm Chevrolet Bolt EV ve EUV modellerini geri çağıracağını ve bataryalarını değiştireceğini açıklamıştı. Yaklaşık 140.000 otomobilin bataryalarının değişmesi General Motors'a 1.8 milyar Dolar'a mal olacaktı. 

Kaynaklara göre, LG Chem toplam maliyetin 620 milyar Dolarını, LG Electronics ise 480 milyar Dolarını karşılayacak. İlginçtir ki, GM toplam maliyetlerin 2 milyar Dolar civarında olacağını, ancak LG ile yapılan anlaşma nedeniyle yaklaşık 1.9 milyar Dolarlık bir ücreti geri almayı beklediğini söyledi.