Dün, yani 7 Ekim'de Tesla'nın yıllık hissedar toplantısı gerçekleşti. Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm, toplantıdan önce ABD'li üreticinin son 12 ayda 800.000'den fazla elektrikli otomobil sattığını belirtti.

Ayrıca dünya genelinde 100.000 adet çalışanın istihdam edildiğini söyledi. Ayrıca Şangay'da kurulan yeni üretim hattı sebebiyle daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Bu açıklamalardan sonra mikrofonun başına geçen Elon Musk, şirketin merkezinin Kaliforniya'dan Teksas'ın Austin şehrine taşınacağını belirtti. Giga Teksas fabrikasının inşaatı bittiğinde ABD'li üretici büyümeye burada devam edecek. Elon Musk aynı zamanda Kaliforniya'da bulunan Fremont fabrikasında üretimin devam edeceğini belirtti.

Galeri: Tesla's 2021 Hissedar buluşması

Aslında şirketin taşınacağın açıklanması birçok kişi tarafından beklenen bir durumdu. Çünkü Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Teksas eyaletinin Lone Star şehrine taşınmıştı.

Toplantıda konuşulan bir diğer konu da FSD Beta 10.2 sistemiydi. CEO Elon Musk, FSD Beta sisteminin bugün(8 Ekim) daha geniş kitlelere açılacağını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Beta programına erişebilmek için Güvenlik Skoru uygulaması yapılacağı açıklanmıştı. Skoru 100 olan ilk 1000 kişi Beta erişimi alabilecekti. Konuyla ilgili olarak Elon Musk Güvenlik Puanı sisteminin hala mükemmel olmaktan uzak olduğunu kabul etti ve kişisel puanını unuttuğunu iddia etti.

Diğer otomobil üreticilerinin yaşadığı çip krizi ve tedarik problemlerini Tesla'da yaşadı. Bu sorunlar sebebiyle yaklaşık 3 yıldır merakla beklenen Cybertruck'ın üretimi de ertelenmiş oldu. Hiçbir sorunla karşılaşılmasaydı önümüzdeki aylarda üretime başlanmış olacaktı. Ancak 2022'ye belki de 2023 yılının başına ertelendi. Ayrıca Tesla Semi ve Roadster modellerinin üretimi 2023 yılında başlayacak.

Aynı zamanda toplantıda 25.000 Dolar fiyat etiketine sahip Model 2 ile ilgili soru yöneltildi. CEO, modelinin adının Model 2 olmayacağını söyledi ve araçla ilgili daha fazla detay vermedi. Modelle ilgili şu anda sadece Çin'de tasarlandığı bilgisine sahibiz.