General Motors, “Automaker to Platform Innovator” isimli etkinliğinde, şirketin elektrifikasyona geçişiyle ilgili oldukça büyük duyurular yaptı. Geçtiğimiz günlerde üreticinin uzun süreli planları için yatırım yaptığı batarya tesisinden bahsetmiştik. Yeni duyurularda şirketin elektrikli otomobillere verdiği önemi gösteriyor.

GM'nin 30.000 Dolar'dan daha uygun fiyata sahip Chevrolet Equinox EV ve Blazer EV modellerini piyasaya süreceğini zaten öğrenmiştik. Bu iki modelin GM'nin 2025 yılına kadar piyasaya süreceği 30 yeni elektrikli araçtan sadece birkaçı olduğunu belirtmek gerek.

Elbette araç yelpazesinde çeşitliliğin olması gerek, ancak gelecekteki milyonlarca elektrikli otomobil sahibini desteklemek için gereken şarj altyapısı da çok önemlidir. Bu bağlamda ABD'li üretici 2025 yılına kadar ABD ve Kanada'da ev, işyeri ve kamuya açık alanlar dahil tüm şarj alanlarını kapsayan altyapıya yaklaşık 750 milyon Dolar harcama yapacağını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak GM Başkan Yardımcısı Ken Morris şu açıklamaları yaptı:

"General Motors olarak 2025 yılına kadar şarj altyapısına yapacağımız yatırımın yaklaşık 750 Milyon Dolar'a yükseldiğini duyuruyoruz. GM elektrikli otomobil sahiplerinin güvenilir bir şekilde Seviye 2 Şarj seçeneğine ve Ultium Charge 360 hızlı şarj özelliğine erişimini önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz. Bu yatırım, ABD ve Kanada genelinde ev, işyeri ve kamuya açık alanlarda altyapı inşasını hızlandıracak ve GM'nin elektrikli otomobilleri benimsemesinde önemli bir rol oynayacak.”

Konuyla ilgili daha fazla detay verilmedi. Etkinliğin ikinci gününde gelecekteki  Ultium şarj ürünlerine tanıtılacak.