Tesla, bildiğiniz üzere 2021'in başlarında Model S adlı elektrikli sedan modelinin Plaid adındaki yeni versiyonunu duyurmuştu. Model S'in en üst seviye ve en güçlü donanım paketine karşılık gelen Plaid versiyonu, bir süredir de müşterilere teslim ediliyor.

Araçlar teslim alındıkça, bu araçlarla düzenlenen videoların ve drag yarışlarının sayısı da artmaya devam ediyor. Zira herkes, Model S Plaid'in 1.99 saniye civarında belirtilen 0-100 km/s hızlanma süresinin diğer süper otomobiller karşısında nasıl olduğunu merak ediyor.

Bu haberimize konu olan yeni drag yarışında da Tesla Model S Plaid, bir Lamborghini Aventador SVJ ile karşı karşıya getirilmiş. Normalde drag yarışlarının 400 metre yani çeyrek milde yapıldığını biliyoruz. Bu yarış ise 800 metre yani yarım milde düzenlenmiş.

Araçların özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak, az önce 0-100 km/s hızlanma süresini belirttiğimiz Model S Plaid'de 3 adet elektrik motoru bulunuyor ve bu motorlar kombine olarak 1.020 beygir güç üretiyor.

Lamborghini Aventador SVJ'de ise diğer tüm Aventador versiyonlarında olduğu gibi atmosferik bir V12 motor yer alıyor. 6.5 litrelik bu motor, 770 beygir güç üretiyor ve aracı 0'dan 100 km/s hıza 2.7 saniyede çıkarabiliyor. Tabii drag yarışlarında her şey, 0-100 km/s hızlanma süresi demek olmuyor. O sebepten dolayı gelin sonuçları hep birlikte izleyerek görelim.