Elektrikli otomobil devi Tesla, uzun süredir beklediğimiz Araç Güvenliği Raporu'nu sonunda yayınladı. Sonuçlar, tahmin edildiği üzere, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine göre daha kötü durumda. Oto-pilot özelliği devrede iken gerçekleşen kaza sayısı art arda ikinci çeyrekte de arttı.

Tesla, sürücülerin Oto-pilot teknolojisini ve aktif güvenlik özelliklerini kullandığı her 7.1 milyon kilometre için bir kaza yaşandığını belirtiyor. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre %2.6 daha düşük olsa da yılın ilk çeyreğine göre daha iyi durumda. 

Oto-pilot ve aktif güvenlik özellikleri olmadan yapılan sürüşler için kaza oranı daha yüksek durumda. Bu durumlarda her 2 milyon kilometrede bir kaza yaşanıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %23'lük bir düşüş gözlemlendi. 

external_image

ABD'li üreticinin çok uzun zamandır otonom sürüş sistemleri üzerinde çalıştığını biliyoruz. Yaklaşık 1 yıldır Beta sürecinde bulunan FSD sistemi bunun en büyük örneği. Geliştirilen sistemin kaza sayılarındaki artışın önüne geçip geçemeyeceği büyük bir merak konusu. Ayrıca yapılan karşılaştırmaların 

Yayınlanan raporla ilgili ABD'li üreticinin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

2. çeyrekte, sürücülerin Autopilot teknolojisini ve aktif güvenlik özelliklerini kullandığı her 4.41 milyon mil (7.1 milyon km) için bir kaza yaşandı. Autopilot teknolojisini ve aktif güvenlik özelliklerini  kullanmayan sürücüler için  her 1.2 milyon mil (2 milyon km) için bir kaza görüldü. NHTSA'nın en son verileri Amerika Birleşik Devletleri'nde her 484.000 milde (778.000 km)  bir otomobil kazası olduğunu gösteriyor."