Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız makalemizde, Tesla'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı FSD Beta sisteminin 25 Eylül'de daha geniş kitlelere sunulacağından bahsetmiştik. Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO'su Elon Musk, Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklama ile kullanıcıların Full Self-Driving sistemini nasıl kullanabileceğini açıkladı.

Tesla, sürüş alışkanlıklarını analiz eden ve araç sahiplerine puan veren bir Güvenlik Puanı sistemin açıklamıştı. Güvenlik Puanı sistemi hala gelişim aşamasında olduğu için hatalara sahip. Ayrıca, 100 puan almanın çok zor olduğu söylentiler arasında yer alıyor.

 

FSD Beta sistemini kullanacak olan ilk kişilerin 100 tam puana ihtiyaç duyuyor. İlerleyen dönemlerde 99, 98, vb. puana sahip kişiler Beta sistemine erişebilecek. DragTimes YouTube kanalı, sistemin kullanıcıyı nasıl puanladığına dair bir video paylaşmıştı. 

Güvenlik Puanı sistemi, kullanıcının çok hızlı sürüşe, kırmızı ışıkları görmezden gelmesine ve dönüş sinyalini kullanmamasına izin verdiğini görebiliyorsunuz. Bu durumlarda dikkat edip etmediğinize bakarak puanınızı kıran sistem, çok hızlı dönüş ve çok yakın takip gibi durumlarda da puan kırıyor. 

FSD Sistemi'nin otomobili kendi kendine sürme vaadiyle geldiğini hatırlatalım. Halen geliştirme aşamasında olan sistem, 2.seviye bir sürücü yardımı olarak sınıflandırılıyor. Ayrıca, Ancak, FSD Beta'nın şu anda üretim araçlarında bulunan en gelişmiş otonom sürüş desteği olduğunu belirtmeliyiz.