JATO Dynamics'in Avrupa'daki 26 farklı ülkede yaptığı araştırmalara göre, binek otomobil satışlarında %18'lik düşüş yaşandı. Geçtiğimiz ay 713.714 adet otomobil satıldı. 2019'un Ağustos ayına göre de %33'lük düşüş gözlemlendi. Çip ve tedarik sorunlarına rağmen yıl başından bu yana 8.095.419 araç satıldı. Geçen yıla oranla şaşırtıcı bir şekilde %12.5'lik artış gözlemlendi. 

JATO Dynamics'in Baş Analisti Felipe Munoz konuyla ilgili şunları söyledi:

"Çip sıkıntıları ve tedarik problemleri sebebiyle piyasada büyük bir gerileme yaşandı.Yeni otomobillerin teslimatındaki sorunlar ve gecikmeler satışlara zarar veriyor ve bayilerdeki araç eksikliği birçok tüketiciyi ikinci el araç almaya yönlendiriyor. Olağan koşullarda tüketiciler yeni bir Ferrari için aylarca bekleyebilir ancak şimdi aynı gecikmeyi normal modeller için de yaşıyorlar."

external_image

Yaşanan düşüşe rağmen iyi haberlerde var. Geçtiğimiz ay 151.737 adet şarj edilebilir otomobil satıldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %61 artan şarj edilebilir otomobil satışları, pazarın %21'lik bölümünü oluşturuyor. Şimdiye kadar bu yıl 1.32 milyon adet şarj edilebilir otomobilin satıldığını belirtmek gerek. Ayrıca şarj edilebilir otomobiller ilk kez dizel araçlardan daha fazla sattı. 

external_image

En Çok Satan 10 Model

Yapılan araştırmayı elektrikli model bazında incelediğimizde listenin zirvesinde Volkswagen ID.3'ün yer aldığını görüyoruz. 7.904 adet satan otomobili 7.824 adet ile Tesla Model 3 takip etti. 

Şarj edilebilir otomobillere baktığımızda 3.512 adet satan Ford Kuga lider konumda. Mercedes GLC ve BMW 3 Serisi'de listenin devamında yer alıyor.