Mercedes'in geçtiğimiz ay tanıttığı hafif ticari olan Citan modeli elektriklenecek. Normal versiyonu halihazırda satışta olsa da, elektrikli modelin çıkışı için bir hayli süre var. Mercedes'in en yeni hafif ticari aracı, tahminlere göre önümüzdeki yılın ikinci yarısında piyasada olacak.

Geçtiğimiz ay aramıza katılan Citan modelinden bahsetmemiz gerekirse, 74, 94, 115 bg güç seçeneklerine sahip dizel motorlu ve 1.3 litrelik turbolu motorun 101 bg ve 130 bg gücünde benzinli motoru bulunuyor. 

Galeri: Mercedes-Benz eCitan

Renault-Nissan-Mitsubishi grubunun meyvesi olan otomobil, teknik olarak yeni nesil Renault Kangoo Van E-TECH ile aynı. Otomobilin hem panelvan hem de camlıvan versiyonları da satışa sunulacak. Ayrıca belirtmeliyiz ki Citan modeli, Mercedes'in ürettiği son benzinli ticari otomobil olarak hatırlanacak. 

44 kWh'lik kullanılabilir batarya seçeneği bulunan araç, WLTP verilerine göre 285 km menzile sahip olacak. Ayrıca Renault versiyonundan 20 km daha fazla olacak. 75 kW elektrik motoru ve 75 kW'a kadar DC hızlı şarj özelliği dikkat çekenler arasında. Aynı zamanda DC hızlı şarj özelliği sayesinde 40 dakikada %80'e kadar şarj edilebilecek. Aracın maksimum hızının sadece 130 km/sa olması da göze çarpan detaylardan.