Tesla, getirdiği güncelleme ile geceleri sireni olan araçları tanımlayıp yavaşlayacak. 2021.24.12 yazılım güncellemesiyle birlikte getirdiği sistem Model 3 ve Model Y kullanıcılarına sunuldu.

ABD'li üretici Tesla, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bu sistemin sadece gece çalıştığını üstüne basarak belirtiyor. Tesla Autopilot'un yeni özelliği ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin açtığı soruşturmaların ardından getirildi. Geçtiğimiz ay Tesla Autopilot hakkında acil durum ve ilk müdahale araçlarıyla 11 kazaya olası katılımı soruşturma sebebi olarak gösterildi. 

Yapılan güncelleme ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

Model3 ve ModelY, gece saatlerinde yolda acil durum aracından gelen ışıkları algılarsa, sürüş hızı otomatik olarak düşürülür. Aynı zamanda dokunmatik ekranda yavaşlama hakkında sizi bilgilendiren bir mesaj görüntülenir. Ayrıca bir zil sesi duyacak ve ellerinizi direksiyonda tutmanızı hatırlatan bir uyarı göreceksiniz. Acil durum aracının ışıkları gittiğinde Autopilot tekrardan devreye girer.

Tesla, konuyla ilgili şunları da belirtiyor: "Acil durum araçlarının varlığını belirlemek için asla  Autopilot özelliğine güvenmeyin. Model 3 ve Model Yher durumda acil durum araçlarından gelen ışıkları algılamayabilir. Gözleriniz her zaman yolda olmalı ve kontrolü ele almaya hazır olmalısınız."