Dünyanın en büyük üreticilerinden olan Volkswagen , Çin'in Hefei şehrine batarya fabrikası kuracağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, tesisin üretiminin 2023 yılında başlayacağı da kaydedildi. Ayrıca yapılan açıklamada, 2025 yılına kadar ekstra olarak 140 Milyon Euro'luk yatırım yapılacağı belirtildi.

Ayrıca Alman üretici, JAC firması ile ortak olarak yine Hefei şehrinde elektrikli otomobil üretimi için fabrika kuruyor. Aynı zamanda Volkswagen'in Hefei'de bulunan elektrikli batarya üreticisi Gotion'da da hissesi var. Bununla beraber, Hefei şehrine kurulacak olan fabrikanın yıllık batarya üretim kapasitesi kapasitesi 150.000-180.000 arasında olacak. 

Alman otomobil devi bu yıl Çin'de 5 farklı ID elektrikli modelini satışa sunmuştu. Geçtiğimiz ay Çin'de 7.000 adet elektrikli otomobil satan Volkswagen, yıl sonuna kadar toplamda 80.000-100.000 arasında elektrikli otomobil satmayı hedefliyor.

Batarya konusuna bir hayli önem veren Volkswagen, Asya'da, Avrupa'da ve Amerika'da da batarya üretim fabrikaları kuracağını açıklamıştı. Yapılan açıklamaya göre, Brunswick'de bulunan Volkswagen batarya üretim tesisi çalışmaya hazır. Aynı zamanda yılda 500.000 adet batarya üretim hacmine sahip. 

VW ayrıca Çek Cumhuriyeti'nin Mleda Boleslav şehrinde ve ABD'nin Chattanooga şehrinde batarya montaj tesisi kuracak.