Tesla'nın kurucu ortaklarından JB Straubel'in kurduğu Redwood Materials, Ford ile yaptığı ortaklık anlaşmasını açıkladı. Batarya geri dönüşüm ve malzeme tedarik şirketi olan Redwood, bundan böyle Ford'a batarya malzemeleri sağlayacak. 

Geçtiğimiz haftaya kadar Redwood Materials şirketi, elektrikli araba bataryalarının malzemelerini geri dönüştüren Nevada merkezli bir şirket olarak biliniyordu. Ancak şirket, ABD'de 100 GWh'lik bir batarya malzeme fabrikası ile katot ve anot üretimine de başladığını duyurdu.

Bu açıklamanın ardından birçok kişi böylesine büyük bir projenin arkasında bir tedarik anlaşmasının olduğunu öne sürmüştü. Geçtiğimiz gün Redwood ve Ford ortaklıklarını duyurdu ve birçok kişinin tahmini doğru çıkmış oldu.

İki şirket, “batarya geri dönüşümü için kapalı bir döngü ve kritik batarya malzemeleri için yerel bir tedarik zinciri oluşturmak” için birlikte çalışacaklarını aktardı. Ortaklıkla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

Ford ve Redwood vizyonu, batarya geri dönüşümünü Ford'un Amerika'daki batarya üretim stratejisine dahil etmekle başlıyor. Hem üretim sebebiyle kullanılamayan hem de ömürlerini dolduran bataryalar olmak üzere geri dönüştürülmüş malzemelerin maliyetlerini azaltmak da bu vizyonun bir parçası. Ayrıca bu ortaklık sayesinde Ford'un elektrikli araç üretimini artırmaya devam edebilmesi için ihtiyaç duyacağı batarya malzemelerini de sağlamış olacağız.

Ford ortaklığı sayesinde 50 Milyon Dolar yatırım alan Redwood, aldığı toplam bağış miktarını 700 Milyon Dolar'a çıkarmış oldu. Ford'un başkanı ve CEO'su Jim Farley konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Redwood Materials ile yaptığımız ortaklık, Amerika'da mümkün olan en düşük maliyetle ve sıfır atık yaklaşımıyla üreteceğimiz elektrikli araçlar konusunda kritik olacak.

ABD'li üretici önümüzdeki yıl tam elektrikli F-150 modelini ve elektrikli Lincoln SUV modellerini piyasaya sürecek. Bu sebeple Redwood ortaklığı marka için büyük öneme sahip.