Tesla CEO'su Elon Musk, Berlin'in yakınlarında bir fabrika kurulacağını 2019 yılının Kasım ayında duyurmuştu. Tesla, Gigafactory Berlin'in lansmanı için Giga Fest etkinliği yapacağını duyurdu. Ayrıca etkinliğin kayıtları başladı.  

Neredeyse iki yıl süren çalışmaların ardından, fabrika açılışa hazır duruma geldi. Geçtiğimiz ay CEO Elon Musk, fabrikanın açılışı için hükümet onayının beklendiğini söylemişti. Ayrıca Berlin'de bulunan fabrikada Model Y üretimine başlamayı hedeflediğini belirtmişti. ABD'li üretici, Avrupa satışlarını hızlandıracak olan yeni fabrikasında üretime başlamak için hükümet onayını almada birkaç gecikme yaşadı.

Son zamanlarda, Alman basınında çıkan haberlerde, hükümetin Tesla'ya üretim için nihayet onay vermeye yakın olduğunu belirtiliyordu. Tesla, Giga Fest olarak adlandırdığı etkinliği için kayıt açtığından beri açılışın onayının alındığı düşünülüyor. 

Üretici tarafından etkinlik ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

9 Ekim 2021'de Grünheide'deki Gigafactory'nin kapılarını açıyoruz. Dünyanın en gelişmiş elektrikli araç üretim tesisini deneyimlemek için bize katılın. Fabrika Turu sırasında sahne arkasını görme, stantları ziyaret etme, çeşitli etkinliklere katılma ve Avrupa'ya gelen en yeni elektrikli otomobilimiz Model Y'de gezintiye çıkma fırsatına sahip olacaksınız.

Etkinlik herkese açık olacak, ancak Berlin ve Brandenburg'da yaşayan kişilere öncelik verilecek. Ayrıca Model Y ile test sürüşlerinin yapılacağını onayladı. Bunların Tesla'nın yakın zamanda Çin'den ithal etmeye başladığı Model Y araçları mı olacağı yoksa Tesla'nın Berlin Gigafactory'de ürettiği ilk Model Y araçları mı olacağı merak konusu.