Tesla Model 3 ve Tesla Model S'in geyik testlerindeki başarısını daha önceden gerçekleşmiş olan testlerden biliyoruz. Şimdi ise geyik testleriyle meşhur olan Km77 adlı İspanyol YouTube kanalı ise firmanın kompakt crossover modelini, yani Tesla Model Y'yi, 2021 model bir örneği ile geyik testine almış.

İsminden de anlaşılabileceği üzere 77 km/s hızı sınır olarak belirleyen bu kanal, Tesla Model Y ile de birden fazla deneme gerçekleştirerek en iyi sonucu yakalamaya çalışmış. İlginç bir şekilde de Tesla Model Y, firmanın kompakt sedan modeli olan Model 3'e göre daha yüksek ve daha ağır olmasına rağmen aynı skoru elde etmiş.

Videodan da gördüğümüz üzere Tesla Model Y, bu geyik testi parkurunu 83 km/s hız ile geçmeyi başarmış. Son dönemde çok ünlü ve güvenilen birçok otomobilin bu seviyelere çıkamadığını da kanalın diğer videolarından görebiliyoruz. Hem bu sebepten hem de tüm modellerinde istikrarlı bir geyik testi performansı ortaya koymasından dolayı Tesla'yı tebrik etmek gerek!

Ayrıca kardeş mecramız Motor1 Türkiye de düzenli olarak güncel otomobil modelleriyle geyik testleri gerçekleştiriyor. Hatta farklılık olması açısından Renault 12 TSW ile bile geyik testi gerçekleştirdiler. Bu videoları da hemen aşağıdan görebilirsiniz!

https://www.youtube.com/watch?v=fkrKSzBEnuo&t=53s