Tesla Model Y, en hızlı otomobiller listesinde yer almasa da, hız sınırının bulunmadığı Alman Otoban'ında tozu dumana kattı. Kaliforniya merkezli otomobil üreticisi, elektrikli araçların da hızlı olabileceğini defalarca kez kanıtlamıştı.

ABD'li üreticinin bu alanda en çok dikkat çeken modeli, yakın zamanda tanıttığı Model S Plaid oluyor. 0'dan 100 km/sa sürate sadece 2 saniyede ulaşan Model S Plaid, 322 km/sa maksimum sürati ile de dikkat çekiyor.

Galeri: Tesla Model Y

TopSpeedGermany tarafından YouTube'a yüklenen videoda Model Y, Model S Plaid kadar hızlı olmasa da bir crossover için gayet iyi özelliklere sahip. Otomobil, 0'dan 100 km/sa sürate 3 saniyede ulaşıyor ve 249 km/sa sürate sahip. 

YouTube'a yüklenen videoda, iddia edilen en yüksek hıza birkaç denemede ulaşmaya çalıştılar. Ancak maksimum 222 km/sa maksimum sürate ulaşabildiler. Sayılar ne kadar belirtilenden düşük olsa da, bir elektrikli crossover için gayet iyi sonuçlar. 

Aynı zamanda Model S Plaid'i de maksimum süratinde görmeyi bekliyoruz. İddia edilen 300 km/sa sürate ulaşacağından şüphemiz yok, ancak bunu yazılım güncellemesinden sonra görebiliriz.