Carwow adlı İngiliz YouTube kanalını, drag yarışı videolarıyla yakından tanıyoruz. Bu kanalın diğer kanallardan farklı olarak sık sık düzenlediği bir başka yarış da "tug of war" yani "halat çekme" yarışı olarak tanımlanıyor.

Carwow'un yeni halat çekme yarışının konukları ise yeni ve eski Land Rover Defender'lar oluyor. Bu yarışta yer alan yeni nesil Defender'ın kaputu altında 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli dizel bir ünite yer alıyor ve bu motor 250 beygir güç ile 570 Nm tork üretiyor. 8 ileri otomatik şanzıman, 4 tekerden çekiş sistemi, arazi vitesi modu, elektronik kilitlenebilen orta ve arka diferansiyel de bu araçta yer alıyor.

Sonuç olarak da 2.228 kg ağırlığındaki bu tek kapılı Defender, modern görünümüyle bizleri yanıltarak, arazide son derece iddialı bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Yarıştaki üzeri açık eski Defender'a döndüğümüz zaman da aracın dizel motorunun bir elektrik motoru ile değiştirildiğini görüyoruz. Bu motorun ve batarya paketinin bir Tesla Model S P100D'den alındığını da öğreniyoruz. Bu aracın ön kısmında 60 kWh, arka kısmında da 40 kWh şeklinde, toplamda 100 kWh'lık bir Model S bataryası dağılımı yapılmış.

Model S'in bu araca aktarılan motoru ise aracın orta kısmına yerleştirilmiş. Tesla motorlu ve bataryalı üzeri açık eski Defender'ın 450 beygir güç ve 450 Nm torka sahip olduğu da belirtiliyor. Bu aracın ağırlığının, modern Defender'dan daha düşük, tam olarak da 2.000 kg olduğunu da belirtmiş olalım.

Ayrıca bu yarıştaki eski Defender'ın lastiklerinin, yenisinden daha agresif lastikler olarak seçildiğini de görüyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan, videonun sonlarında bir başka Defender versiyonunun daha dahil olduğu bu eğlenceli halat çekme yarışı ile sizleri başbaşa bırakalım.

Motor1 Türkiye, InsideEVs Türkiye ve E-Garaj'ın ortak olarak hazırladığı harika drag yarışını da izleyin!