Geçtiğimiz aylarda başlayan, Chevrolet Bolt EV ve EUV modellerinde görülen, araçların yanması gibi büyük sorunlara sebep olan batarya sorunu büyümeye devam ediyor. Bu sorunun örneklerinden bir tanesi ABD'nin Georgia eyaletinde yaşandı.

General Motors, bu sorun sebebiyle bugüne kadar satılan bütün Chevrolet Bolt modellerini geri çağırmıştı. Geri çağırma ile otomobillerin bataryaları daha yüksek menzile sahip olanlarla değiştirilecekti. Ayrıca aracın garanti süreleri sıfırlanacaktı. Ayrıca, ABD'li üretici şu ana kadar bu problem sebebiyle kimsenin yaralanmadığını ya da ölmediğini belirtti.

Galeri: 2021 Chevrolet Bolt EV

General Motors, yeni yayınladığı talimatlarda kullanıcıların otomobillerini diğer araçlardan en az 30 metre uzağa park etmelerini söyledi. Yapılan açıklamadaki amacın, olası yangın durumlarında diğer araçlara ve çevreye verilen zararı azaltmak olduğunu belirtmeliyiz.

ABD'li üretici, daha önceki talimatlarında araçların mutlaka açık bir ortamda park edilmesi gerektiğini ve aracın gözetimsizken şarj edilmemesi gerektiğini belirtmişti. Ayrıca birçok kişi GM'nin sattığını tüm Bolt modellerini geri alması gerektiğini söylüyor. 

Bu batarya problemi sebebiyle araçların geri çağırılma durumu sadece GM'yi değil, LG'yi de zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz haftalarda yaklaşık 220.000 otomobilde kullanılan LG bataryalarında çıkan problem LG Energy Solutions hisselerinde düşüşe sebep olmuştu.