Almanya'da DPD adlı bir firma tarafından kullanılan tamamen elektrikli bir tır, Continental'in de destekleriyle tek şarj ile en uzun menzil elde edebilen tır olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı.

İsviçreli Futuricum adlı bir firma tarafından, Volvo tırlarının şasisi üzerine geliştirilen bu elektrikli tırın 23 saat boyunca toplamda kesintisiz olarak 1.100 km yol gittiği ve rekoru bu şekilde elde ettiği belirtiliyor. Rekordaki ortalama hız ise 50 km/s olarak kaydedilmiş ve bu deneme trafiğe kapalı bir test pistinde yapılmış.

"Peki bu tır böylesine yüksek bir menzil değerine nasıl ulaşabildi?" diye merak edecek olursanız da aracın adeta bataryalarla doldurulduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu tırda 680 kWh civarında toplam bir batarya kapasitesi oluşturulmuş. Bu bataryaların da BMW'den alındığı belirtiliyor. Bu tırın tam isminin ise Futuricum Logistics 18E şeklinde olduğunu belirtmiş olalım.

Tabii haberin başında "Continental'in destekleriyle" şeklinde bir ifade kullanmıştık. O ifadeyi açmak gerekirse de Continental, bu rekor denemesi için özel lastikler sunmuş. Ayrıca rekor denemesinde tırın yüksüz olduğunu da belirtmiş olalım. Tüm bunlara ek olarak denemenin sonucunda tırın elektrik tüketimi ortalamasının 52 kWh/100 km şeklinde gerçekleştiği bilgisini de sizlerle paylaşalım.