Subaru, 2022 yılında piyasaya süreceği Solterra modelinin yeni görüntülerini paylaştı. Tam elektrikli olarak piyasaya çıkacak olan otomobil, Kanada, ABD, Japonya, Çin ve Avrupa gibi pazarlarda yerini alacak.

Bu yeni model, e-Subaru Global Platformu üzerine inşa edilecek. Ancak bu platform teknik olarak Toyota tarafından geliştirildi. Japon üretici bu platformu e-TNGA olarak adlandırıyor. Bu durum aslında 2019 yılında iki firmanın da hem platformda hem de tamamen elektrikli SUV alanında ilan ettiği ortaklığa dayanıyor. 

Ayrıca üretici tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Subaru ve Toyota ortaklığında geliştirilen  e-Subaru Global (e-TNGA) platformu, birden fazla modülü ve materyali birleştirerek çeşitli elektrikli otomobillerin verimli bir şekilde piyasaya sürülmesini sağlıyor. Üreticiler, tamamen yeni bir platform oluşturmak için bilgilerini bir araya getirdi. Subaru, her otomobilinde hedeflediği üstün pasif güvenlik ve araç stabilitesini bu tam elektrikli modelde de hedefledi.

Toyota bZ4X konseptini Subaru Solterra ile karşılaştırırsak, arada sadece küçük tasarım farklılıkları olduğunu görebiliriz.

Subaru Solterra
Toyota BZ4x konsepti

İç kısımları;

Subaru Solterra
Toyota BZ4x konsepti

Bu ortak projenin başlıca hedefi, maliyetleri düşürmek ve geliştirmeyi hızlandırmaktır. Üreticilerden daha çeşitli modeller gelebilir, ancak otomotiv endüstrisinde devam eden küresel sorunlar sebebiyle hiç bir şey net değil. 

Subaru, 2030'ların ortalarına kadar elektrikli otomobil yelpazesini kademeli olarak %0'dan %100'e çıkarmak istiyor. Japon üretici, hedefin ilk adımını Solterra modeli ile atıyor. Çok iddialı bir hedef olmayabilir ancak Ford ve Porsche gibi markaların yaşadığı şekilde şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşılabilir.