İsveçli Andreas Simonsen tarafından kullanılan fabrika çıkışlı Tesla Model S Plaid, 9 Eylül günü elektrikli araç segmentinde Yeşil Cehennem'in rekorunu ele geçirdi. 20.8 kilometre uzunluğundaki pistin elektrikli otomobil sınıfındaki tur rekoru 2 sene sonra el değiştirmiş oldu. 

İki farklı tur atan Model S Plaid, ilk turunda 164.615 km/sa ortalama sürate sahipti. 7.35.579'luk tura imza atan araç, bu turla rekoru kırmış oldu. İkinci turunda 166.320 km/sa ortalama sürat elde eden otomobil, tur süresini yaklaşık olarak 5 saniye geliştirdi 7.30.909'luk derece ile elektrikli otomobil sınıfında pistin en hızlısı ünvanını aldı.

Galeri: Makyajlı 2021 Tesla Model S Plaid

Bu rekor sonrasında Tesla CEO'su Elon Musk Twitter hesabından şunları paylaştı:

Tesla Model S Plaid üretim versiyonu, Nürburgring'de elektrikli otomobil sınıfında  dünya rekoru kırdı. Kullanılan araçta değişiklik yapılmadı, doğrudan fabrikadan geldi. Ayrıca, Model S Plaid'in aerodinamik yüzeyler, karbon frenler ve piste özel lastiklerle modifiye edilmiş hali de pistte olacak.

Elektrikli otomobil sınıfında pist rekoru 7 dakika 42 saniyelik süre ile Porsche Taycan Turbo'ya aitti. Bu rekor 2019 yılının Ağustos ayında kırılmıştı. Ayrıca, 2019'da Tesla Plaid prototipinin 7 dakika 13 saniyelik tur süresini bildirdiğini biliyoruz. Model S Plaid otomobillerden birinin Nürburgring Nordschleife'de kaza yaptığı ve bu da otomobillerin sınırlarının zorlandığını gösteriyor. 

Ayrıca daha hızlı olan üretim versiyonu araçlar da bulunuyor. Drive'a göre dört koltuklu Mercedes-AMG GT63 S 7:27.800 ve iki koltuklu Jaguar XE SV Project 8 7:23.164 dereceleriyle ciddi bir farka sahip. Pistin en iyi sürelerinin 2 kapılı spor arabalar veya prototip/yarış araçları tarafından kaydedildiğini belirtmek gerek.