Yaklaşık iki yıl önce, Tesla'nın arabalardaki kalıntıları otomatik olarak temizlemek için lazer ışınlarını kullanan bir teknoloji üzerinde çalıştığını öğrenmiştik. Bu fikir, yapılan patent başvurusu ile keşfedilmişti. Basitçe aktarmak gerekirse, camlarda silecekleri olarak lazer ışınlarının kullanımından bahsediyoruz. 

Electrec'in haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi'nin Tesla'ya bu lazerli ön cam sileceklerinin patentini bu haftanın başlarında verdiği belirtildi. Patentin başlığı şu şekildeydi: "Taşıtlarda ve fotovoltaik tertibatlarda cam eşyalar üzerinde biriken kalıntıların darbeli lazerle temizlenmesi."

Galeri: Tesla Roadster

Lazer sistem şu şekilde çalışıyor: Aracın etrafında yer alan kameralar aracılığıyla camlarda leke ya da kalıntı tarzı şeyler tespit ederse sistem devreye giriyor. Sistem yazılımı çamurun temizlenmesi için bir süre belirliyor ve lazer ışınlar gönderiliyor.

Cybertruck prototipinde ön camda silecek bulunmuyordu. Tesla bu patent için başvuruda bulunduğunda birçok kişi konsept otomobilde bu sistemin kullanılacağını öne sürmüştü. Bununla beraber, Tesla'nın fütüristik görünümlü ancak lazer ışınlarından çok daha gerçekçi olan yeni elektromanyetik silecekler geliştirdiğini öğrenmiştik. 

Bazı durumlarda şirketlerin müşterilere asla satışını yapmayacağı ürünlerin patentini aldığını belirtmek gerek. Lazer silecek patenti de bunlardan biri olabilir.