Geçtiğimiz aylarda ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla, Şangay'daki Gigafactory'de rekor sayıda otomobil üretimi gerçekleştirdi. Üretilen modellerin büyük çoğunluğu Avrupa ve Asya-Pasifik pazarlarına ihraç ediliyor. Ayrıca belirtmeliyiz ki üreticinin eski "ihraç merkezi" Fremont'ta bulunan fabrikasıydı. 

Aynı zamanda üretilen araçların Model 3 ve Model Y olduğunu belirtmek gerek. Temmuz ayında fabrikada 32.968 otomobil üretildi ve bunların 20.000'den fazlası ihraç edildi. Bugün, Çin Binek Araçlar Birliği Ağustos raporlarını açıkladı. Açıklanan rapora göre Tesla, 44.264 adet elektrikli araç üretti. Ayrıca bu otomobillerin 31.379'unun Çin dışına ihraç edildiği belirtiliyor. Bu da önceki aya oranla %34 artış anlamına geliyor. 

Galeri: 2020 Tesla Model Y

Geçtiğimiz çeyreğe oranla satışların arttığını da gözlemleyebiliyoruz. Hem ihracat hem de satış kısmında üreticinin önemli ölçüde ilerlediğini görebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde sizlere sunduğumuz makalemizde belirtmiştik. Teslimat yoğunluğu sebebiyle Eylül ve Ekim ayları Tesla için çok daha kritik olacak. Bu sebeple de talebe yönelik üretim yapacaklar.  

Bu durum otomobil üreticisinin Eylül ayında potansiyel olarak 40.000'den fazla Model 3 ve Model Y teslimatı yapacağı Çin'de de geçerli olacak. Ancak geçtiğimiz günlerde tüm otomobil üreticilerini kasıp kavuran çip krizinin Tesla'yı etkilediğini öğrendik. 2021'in ikinci çeyreğinde 201.304 adet elektrikli araç teslim eden ABD'li üretici, çip krizi sebebiyle bu sayılara ulaşamayabilir. 

Her zamanki gibi Çin pazarı, Tesla'nın hedeflerine ulaşması ve dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olarak kalması için kritik olacak.