Bildiğiniz üzere Tesla uzun zamandır Full Self-Driving sistemi üzerinde çalışıyordu. Şu an itibariyle Tesla'nın FSD Beta yazılımı yalnızca dahili olarak araca yüklenebiliyor. Bazı Tesla müşterilerinin dahil olduğu otomobil üreticisinin erken erişim programının bir parçası olarak test ediliyor.

Bu sistem, aracın belirtilen konuma  kendi kendini götürmesi ile çalışıyor. Ancak sürücü koltuğunda oturan kişi her zaman kontrolü ele almaya hazır olmalıdır. yani sorumluluk her durumda sürücüdedir. 

Tesla CEO'su Elon Musk, FSD paketini satın alan ABD'deki Tesla sahiplerine daha geniş bir sürüm vaat ediyordu. Ancak sürüm birçok kez ertelendi. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız makalemizde sürümün muhtemel çıkış tarihinin 25 Eylül olduğunu belirtmiştik.

Ancak bu sistem birçok kişi tarafından eleştirildi. Bir tarafta sistemin 10.000 Dolarlık fiyatını çok fazla bulanlar var. Diğer tarafta da bu ücreti ödeyip halen daha bekleyenler bulunuyor. 10.000 Dolar'a kadar ödeme yapan müşteriler, yalnızca Tesla tarafından seçilen bazı müşterilerin yeni özelliklere sahip oldukları sırada yeni özelliklere sahip olduğunu eleştirdi. beklemek.

Electrec'in haberine göre Tesla FSD Beta'nın ikili ürün yazılımı dosyalarının sızdırıldığını ve kök erişim topluluğunda bu dosyaların dolaştığı bildirildi. Tesla araçlarına sahip bazı bilgisayar korsanlarının, Tesla'nın yazılım güncellemelerini incelemek ve hatta yayınlanmamış veya atıl özellikleri etkinleştirmek için kök erişimi kullandığı biliniyor. Bu topluluk içinde, FSD Beta donanım yazılımının bir süredir ortalıkta dolaştığı biliniyor ve kök erişimi ile onu aracınızda çalıştırabilirsiniz. 

Kök erişime sahip kişiler buldukları bilgileri Tesla'yı alarma geçirmemek için paylaşmıyorlardı. Ancak Ukraynalı bir Tesla sahibi, Tesla'nın yazılımı yayınlamadığı Kiev'de 8.2 Beta sürümünü kullandığı bir video yayınladı. 

Bu video, yazılımın Tesla'nın dahili test ve erken erişim programının ötesine sızdığını dolaylı olarak ortaya çıkarmış oldu. Konuya aşina olan kaynaklar, Electrek'e FSD Beta Sürüm 9'un da dağıtılmakta olduğunu söyledi.

Bu sistem şu anda sadece ABD'de aktif durumda. ABD'de kullanılan tabelalar ve yol işaretleri diğer ülkelerden farklı olduğu için henüz optimize edilmedi. Videoda bu sebepten dolayı bazı problemlerin yaşandığını görebilirsiniz, ancak FSD Beta Sürümü gayet iyi bir performansa sahip. 

Waymo veya GM gibi tamamen kendi kendine sürüş teknolojisi geliştiren diğer şirketlerin aksine Tesla  HD haritalara ve coğrafi engellemeye güvenmiyor. Bu sebeple her türlü durumla başa çıkabilecek, teorik olarak herhangi bir şeyi kaldırabilecek tamamen özerk bir vizyon ve sinir ağı tabanlı sürücü yaratmaya çalışıyor. 

Ayrıca sızdırılan FSD Beta sürümünü satın almaya çalışanların olduğu da belirtiliyor. ABD'li üretici, geçmişte siber güvenlik sorunları yaşadı, ancak otomobil üreticisi güvenliğini artırmak için adımlar atıyor.