Japon otomobil devi Toyota, elektrikli otomobil bataryalarını geliştirmek için 2030 yılına kadar 13.7 Milyar Dolar harcayacağını açıkladı. Toyota yöneticilerinin Salı günü gerçekleştirdikleri toplantıda, 2030 yılına kadar 70 elektrikli araç için üretim hattı kuracaklarını açıkladı. Ayrıca, 180 gWh’lık tedarik zinciri kurmayı hedefliyorlardı ancak bu hedefi 200 gWh'e çıkardıklarını belirtti. 

Şirketin CEO’su Masahiko Maeda, karbon salınımı bulunmayan otomobillerin yenilenebilir enerjinin yaygın olduğu yerlerde büyük önem taşıdığını belirtti. Japon üreticinin de bu doğrultuda otomobil yelpazesini daha çok elektrikli araçlara yönelttiğini söyledi.

Toyota, Ocak ayında 2025 yılına kadar 15 farklı elektrikli model çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Ayrıca, BMW'nin batarya kararı da dikkat çekiyor. Artan otomobil talepleri sebebiyle BMW'de batarya siparişini arttırdı. Alman üretici, yılın ilk yarısındaki satışların %11'inin elektrikli otomobilleri olduğunu açıklamıştı.

Bu sipariş edilen bataryalar, 2024 yılına kadar üretilecek olan i4 Sedan ve iX Sport SUV modellerinde kullanılacak. Şirketin CEO’su Oliver Zipse, verdiği bir demecinde sipariş edilen bataryaların 20 Milyar Euro değerinde olduğunu belirtti. 

Dünya genelinde bütün üreticileri etkileyen çip krizi, geçtiğimiz yıla oranla elektrikli otomobil satışı artan Alman üreticiyi ciddi anlamda zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz aylarda Bavyeralı üretici bu krizin daha da şiddetlenebileceğini belirtmişti.