Alman otomobil devi Porsche'nin model yelpazesini genişletme çabası ilk tam elektrikli yarış otomobili ile devam ediyor. Bu yeni elektrikli yarış aracı, tamamen sürdürülebilir malzemelerden yapıldı. Aynı zamanda en güçlü benzinli rakiplerine karşı gelebilecek sıfır emisyona sahip yarış otomobili konumunda.

Stuttgart merkezli üretici, Münih'teki IAA Fuarı'nda otomobilini tanıtacak. Şu an için net bir plan olmasa da bir yarış serisi yapılması bile gündemde. 

Yeni nesil elektrik motorlarına sahip otomobil, Porsche'nin "sıralama" adını verdiği modda iken 1.088 beygir güç üretebiliyor. 0-100 km/sa sürate sadece 2.5 saniyede ulaşabiliyor. 300 km/sa azami sürate sahip. Alman üretici, konsept otomobilin Porsche 911 GT3 Cup modelinin hızına ulaşabileceğini söylüyor.

Galeri: Porsche Mission R konsept

Yukarıda belirtilen verilerin aracın en zirve performansı olduğunu belirtmek gerek. Araç, sabit performans olarak 690 bg güç üretebilir. Gelişmiş 900 volt teknolojisi, yağ soğutmalı bataryanın yüzde 75'e kadar sadece 15 dakikada şarj olmasını sağlar. Ayrıca araçta, burun bölümündeki üç panjurlu hava girişi ve iki bölümlü arka kanat gibi aktif aerodinamik özellikler bulunuyor.

Gövdeden bahsetmişken Porsche, gövdenin doğal elyaf takviyeli plastikten yapıldığını belirtti. Bu malzemenin aynı zamanda iç kısımda da çokça görüldüğü söyleniyor. Yarış aracının güvenlik yapısı, sürücü için yüksek koruma sağlayan karbon fiber kompozit malzemeden yapılmıştır. Mevcut 718 Cayman modelinden biraz daha kısa olan Mission R'ın, yalnızca 1.190 milimetre yüksekliğinde, 4.326 mm uzunluğunda ve 1.990 mm genişliğinde olduğunu belirtmek gerek.

Ancak bu noktada, Porsche otomobili üretime sokmayı düşünmüyor. Ancak bu teknoloji harikası otomobilin sınırlı sayıda üretileceği de beklentiler arasında. Özel yarış otomobillerinden bahsetmişken, Alman üretici son 30 yılda 4.400'den fazla Cup modeli sattığını açıkladı.