Fransız Premium otomobil üreticisi olan DS Automobiles, 2024 yılından itibaren tam elektrikli modellere yöneleceğini açıkladı. Stellantis Grubu'nun bir parçası olan marka, 2027 yılından sonra sadece elektrikli otomobil satmak istiyor. Aslında bu durum çok da şaşırtıcı değil, çünkü Fransız üretici 2019'da ürettiği bütün modellerini elektrikli hale getirdi. 

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan DS4 modeli, markanın ilk tam elektrikli aracı olarak piyasaya çıkacak. Marka tarafından resmi olarak açıklanmasa da, model EMP2 platformunu kullanacak. Model, daha sonrasında ise STLA Medium platformunu ile yeni bir tasarıma sahip olacak. Ayrıca bu otomobil Stellantis'in yeni mimarisi ile üretilen ilk tam elektrikli model olarak aramıza katılacak.

Galeri: DS 4 E-Tense

DS4 modeli, 104 kWh bataryası ile 700 km yol kat etme imkanı sunuyor. Fransız üretici ayrıca yeni DS4 modelinin "DS Automobiles müşterileri için mükemmel uyum sağlayan, teknik özelliklerle olağanüstü teknoloji ve iyileştirme sunacağını" söyledi.

Ayrıca DS Automobiles CEO'su Béatrice Foucher şunları söyledi:

Elektrikli otomobil ekosisteminin sıradaki gelişmeleri, elektrikli serimizi zaten beğenen müşterilerimize istediğimiz fırsatları sunmamıza olanak sağlıyor. Kalite ve performans açısından dikkat çekici olan yeni bir %100 elektrikli otomobil için geliştirmeyi hızlandırma kararı aldım. Kararlı bir şekilde yüksek teknoloji ve hala aynı derecede kaliteli. 2024'ten itibaren şekillenecek cüretkar bir plan.”

Buna ek olarak, Formula E'de çifte şampiyonluğu bulunan otomobil üreticisi spordaki kontratını yeniledi. 2026 yılına kadar tamamen elektrikli yarış serisinde bulunmaya devam edecek. Geçtiğimiz yıl DS Automobiles, elektrikli modelleri sayesinde Avrupa'nın en düşük CO2  salınımına (83.1 g/km) sahip markasıydı. Hibrit, şarj edilebilir hibrit ve tam elektrikli modeller, markanın satışlarının %30'unu oluşturuyordu.